Iran deklaruje przygotowania do misji satelitarnej. Ostrzeżenie z USA

28 stycznia 2020, 20:55
imam-khomeni-space-center-26-jan-2020_wide-0ad69d96e0d1a1a141b6efa46bcf1c2c6bc17d80
Fot. Planet Lab/ Middlebury Institute

Iran przygotowuje się do przeprowadzenia startu satelitarnego - poinformował w poniedziałek 27 stycznia irański minister informacji i technologii informatycznych, Mohammed Dżawad Asari Dżahromi. Według władz USA chodzi jednak o pozorowany projekt, mający umożliwić Iranowi testy rozwijanego potencjału pocisków balistycznych.

Oświadczenie członka irańskiego rządu w sprawie szykowanych na niedaleką przyszłość startów orbitalnych trafiło do publicznego obiegu za pośrednictwem mediów społecznościowych. "Tak, przygotowywana jest platforma, żeby umieścić satelitę Zafar na orbicie" - napisał irański minister. Deklaracja ma związek z wykonanymi 26 stycznia zobrazowaniami satelitarnymi znad irańskiego centrum lotów kosmicznych im. Imama Chomeiniego w Semnan. Pustynny ośrodek wykazywał na nich oznaki wzmożonej aktywności i remontu po eksplozji rakiety Safir SLV, jaka miała tam miejsce pod koniec sierpnia 2019 roku w wyniku nieudanych przygotowań do startu.

Jak pisze agencja Reutera, Stany Zjednoczone obawiają się jednak, że zapowiedziana próba może mieć zawoalowany militarny charakter. Iran wykorzystuje do startów kosmicznych odpowiednio dostosowane pociski balistyczne dalekiego zasięgu, które są wykorzystywane do tego, by umieszczać satelity na orbicie. Rząd USA utrzymuje, że mogą też być wykorzystane do przenoszenia broni nuklearnej.

Z kolei Deutsche Welle donosi, że satelitów ma być nawet kilka - nie wiadomo jednak jednoznacznie, czy chodzi o pojedynczy start rakiety z ładunkiem łączonym, czy jednak każdy z satelitów ma polecieć osobno.

Teheran odrzuca te oskarżenia. Niemniej jednak, na początku stycznia br. Teheran ogłosił, że nie będzie już stosował się do ograniczeń wynikających z podpisanego w 2015 roku ze światowymi mocarstwami porozumienia nuklearnego. Waszyngton wycofał się z tego porozumienia w maju 2018 roku.

W oświadczeniu Iran zapowiedział, że nie będzie przestrzegał limitów dotyczących wzbogacania uranu, ilości magazynowanego wzbogaconego uranu, a także badań i rozwoju w tej dziedzinie. Teheran zastrzegł wówczas, że będzie utrzymywał współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) i decyzja może być cofnięta, jeśli USA zniosą sankcje nałożone na Iran.

Źródło: PAP/Deutsche Welle/Reuters

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
klawiatura
środa, 29 stycznia 2020, 12:42

Zdaniem tych samych amerykanów Saddam miał .. i tak dalej.

Henryk
środa, 29 stycznia 2020, 10:15

Tylko USA na prawo decydować kto może a kto nie może latać w kosmos. I oni jak odmawiają wizy iranskiemu przedstawicielowi wizytę w nowym Jorku żeby nie mógł wystąpić na forum ONZ to też odpowiednie zachowanie .

Uczciwie
środa, 29 stycznia 2020, 09:38

Świat ma w 4 literach "zaniepokojenie USA"!