Bejrut przed i po eksplozji. Satelity ukazują porażającą skalę szkód

6 sierpnia 2020, 10:26
Beirut_ODP_Image
Epicentrum wybuchu w Bejrucie - zdjęcie z 5 sierpania 2020 roku. Fot. Maxar Technologies [maxar.com]

Z globalnych konstelacji obserwacji Ziemi napływają zobrazowania, na których utrwalono skalę zniszczeń zaistniałych w stolicy Libanu, Bejrucie krótko po olbrzymiej eksplozji, do jakiej doszło 4 sierpnia br. w tamtejszym portowym magazynie. Porównanie ich z obrazami sprzed katastrofy daje szerszy wgląd w to, jak bardzo dotkliwe poczyniła ona straty.

Rozmiary wtorkowej tragedii w Bejrucie widać na serii komercyjnych zobrazowań satelitarnych udostępnionych krótko po przez firmy takie jak Maxar Technologies czy Planet Labs. W obu przypadkach są to dane satelitarne z konstelacji o dużej dokładności obrazowania - rozdzielczości przestrzennej znacznie poniżej 1 m.

Materiały koncernu Maxar (z satelitów spółki zależnej, DigitalGlobe) zostały przekazane nieodpłatnie do publicznego wglądu w ramach inicjatywy Open Data Program. W zasobach obserwacyjnych firmy znajduje się m.in. konstelacja instrumentów elektrooptycznych WorldView, działających w zakresie rozdzielczości przestrzennej rzędu 25-50 cm.

W przypadku Planet Labs, do uchwycenia obrazu miejsca katastrofy w Libanie wykorzystano satelity sieci obserwacyjnej SkySat. Ich konstelacja dostarcza dane optoelektroniczne oraz sekwencje wideo o wysokiej rozdzielczości na potrzeby usług analitycznych. Firma Planet nabyła infrastrukturę SkySat wraz z wykupem spółki Terra Bella (dawniej Skybox Imaging), kalifornijskiej firmy działającej od 2009 roku i wchodzącej do 2017 roku w skład koncernu Google.

Udostępnione zobrazowania dają nie tylko ogólny wgląd w skalę zaistniałej katastrofy, ale też pozwalają na dokładne szacowanie szkód i planowanie działań kryzysowych. W tym celu m.in. UE również zaangażowała swój system mapowania satelitarnego Copernicus, aby pomóc władzom Libanu w ocenie zakresu strat.

image
Bejrut po wybuchu - zdjęcie udostępnione 5 sierpania 2020 roku. Fot. Maxar Technologies/DigitalGlobe [digitalglobe.com]

Jak potwierdziły dotąd władze Libanu, przyczyną tragicznego w skutkach wybuchu było 2750 ton magazynowanego azotanu amonu (saletry amonowej), popularnego składnika chemicznego używanego w przemyśle do produkcji nawozów sztucznych i jako składnik górniczych materiałów wybuchowych. Według danych z 5 sierpnia, co najmniej 135 osób zginęło, a około 5000 zostało rannych; kolejne 300 000 osób zostało przesiedlonych z powodu rozmiarów szkód. W większości miasta brakuje prądu - w całym państwie ogłoszono dwutygodniowy stan wyjątkowy.

image
Zbliżenie na zniszczony port w Bejrucie - 5 sierpnia 2020 roku. Fot. Planet Labs

Zobrazowania wykonane z rosyjskiego satelity Kanopus-V pokazało z kolei państwowe przedsiębiorstwo Roskosmos. Widać na nich zarówno stan bejruckiego portu na miesiące przed tragedią (zobrazowanie z listopada 2019 roku), jak i same skutki eksplozji bezpośrednio po jej wystąpieniu. Jak wskazano w opisie, zobrazowania powstały z użyciem satelity używanego do wykonywania panchromatycznych i wielozakresowych obrazów powierzchni Ziemi, na usługi: Roskosmos, rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Ekologii Federacji Rosyjskiej, Federalnej Służby Hydrometeorologii i Monitoringu Środowiska Rosji, Rosyjskiej Akademii Nauk, a także innych agencji i klientów komercyjnych.

image
Porównanie rosyjskich obrazów satelitarnych portu w Bejrucie - przed i po katastrofie. Fot. Roskosmos [roscosmos.ru]

Z całego świata do Bejrutu napływają propozycje wsparcia, które - jak podkreślają media w Libanie - zaoferował nawet Izrael. UE uruchomiła unijny mechanizm ochrony ludności na wniosek władz libańskich. Obecnie na miejsce skierowanych zostało ponad 100 dobrze wyszkolonych strażaków, dysponujących pojazdami, psami i sprzętem do poszukiwań i ratownictwa. "Holandia, Grecja i Czechy potwierdziły już swój udział w tej krytycznej operacji. Francja, Polska i Niemcy również zaoferowały pomoc w ramach mechanizmu, a wsparcia może udzielić więcej państw członkowskich" - wskazał unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego, Janez Lenarczicz.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 37
63yu
niedziela, 9 sierpnia 2020, 14:10

Jeśli nie wiecie dlaczego przez kilka lat składowano tam zarekwirowaną saletrę amonową to odpowiedzcie sobie na pytanie czy Hezbollah wypuściłby z rąk tak cenny ładunek do zamachów bombowych np.na izraelskie czy amerykańskie placówki dyplomatyczne.A że przy okazji sprowadzili ogromne zagrożenie na mieszkańców Bejrutu to nieistotne-Iran i Hezbollah udowodnili juz nie raz że są gotowi poświęcić cały Liban w wojnie z Izraelem.

gnago
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:10

Przypadki ? Najpierw eksplozja czarnego dymu potem ta właściwa. I ploty o wysadzeniu po sąsiedzku magazynu broni i amunicji Hezbollahu. Co ciekawe Izrael po raz pierwszy w historii zaoferował swa pomoc humanitarną. Poczucie winy za niedbały wywiad przed wysadzeniem składu amunicji

Davien
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:01

I kolejna hiena z Rosji zeruje na czyjejś tragedii czyli niejaki Gnago.

Zbigniew
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:43

Widząc te obrazy przychodzi na myśl staranie Putina o zdolność Rosji do straszniejszych zniszczeń Europy, a nawet Syrii, Libii i Wenezueli. Putin ma największy kraj na świecie, a ciągle chce więcej.

Demonican
piątek, 7 sierpnia 2020, 23:55

Boże Święty, kiedy ta banda ogłupiałych polaczków zrozumie że Putin nic od Europy nie chce... Kiedy ci zadufani w sobie imbecylr zrozumieją ze w Europie nie ma dla Rosji nic interesującego... Złoża naturalne? Dobre sobie, dawno zajęte przez oddziały USA, bogactwo finansowe? Sprawdź sobie PKB polski i Rosji... Technologia? Jaka technologia, chyba tylko żywienia jest na wyższym poziomie niż w Rosji... Dlaczego marnujesz cenny tlen człowieku? Dlaczego?

Davien
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:35

I znowu kolejna ruska hiena wyje o karme:)

czytelnik D24
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:37

PKB Polski i rosji? Porównując potencjały i wielkość obu krajów to rosja powinna się wstydzić.

leżę i płaczę ze śmiechu
piątek, 14 sierpnia 2020, 00:13

Wstydzić czego? że nie jest obcą montownią skolonizowana przez sklepy i banki z zagranicy?

i nie posikaj sie
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 00:34

ma w domu 3 letnia lodowke Bosh montowana w Rosji

nie ruski trollu
sobota, 8 sierpnia 2020, 15:50

My doskonale rozumiemy jako Polacy co ten ruski kałmuk chce od Europy.

Stara Fariara
piątek, 7 sierpnia 2020, 15:23

Tam potrzeba zboża bo na,strażaków za późno Moze UE POMOŻE?

say69mat
piątek, 7 sierpnia 2020, 09:52

Hmmm ... na czym polega zasadnicza różnica pomiędzy składowaniem niezabezpieczonej saletry amonowej w bejruckim magazynie portowym??? A dyslokacją garnizonów dysponujących składami paliwa i amunicji w centrach miejscowości położonych na granicy Okręgu Kaliningradzkiego???

Tweets Space24