Więcej antyrakiet THAAD dla USA

7 maja 2018, 14:08
THAAD1
Fot. U.S. Army

Koncern Lockheed Martin (LM) otrzymał warte 145,2 mln USD zlecenie na dostarczenie kolejnych rakiet antybalistycznych dla systemu Terminal High Altitude Area Defense (THAAD).

Kontrakt amerykańskiemu koncernowi przyznała Agencja Obrony Rakietowej (Missile Defence Agency – MDA), o czym poinformowano 2 maja br. Zamówienie zobowiązuje producenta do wyprodukowania i dostarczenia zestawów THAAD z 10. partii produkcyjnej (Lot 10) oraz zapewnienia innych akcesoriów niezbędnych do obsługi tego uzbrojenia.

W istocie nowa umowa stanowi kolejną już modyfikację wcześniej zawartego kontraktu na produkcję antyrakiet dla systemu THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). W styczniu 2018 roku koncern Lockheed Martin otrzymał bowiem 459 milionów USD na produkcję i dostawę rakiet dla amerykańskiego systemu antybalistycznego THAAD w ramach 10. partii. W efekcie nowych ustaleń zbiorcza wartość głównego kontraktu zwiększyła się z 1,28 do 1,43 mld USD.

Czytaj też:  Poszukiwania nowej lokalizacji dla THAAD na zachodnim wybrzeżu USA

Prace prowadzone będą przez Lockheed Martin równolegle w różnych lokalizacjach na terytorium USA. Ich realizacja, jak informuje DoD, zakończyć się ma do 31 sierpnia 2021 r.

Zadaniem systemu THAAD jest niszczenie pocisków balistycznych w najniższej strefie egzosfery, podczas ostatniej fazy ich lotu. Stany Zjednoczone do tej pory rozmieściły jeden system THAAD w Korei Południowej, drugi na wyspie Guam, gdzie znajduje się baza amerykańskiego lotnictwa strategicznego oraz posiadają przynajmniej siedem takich systemów na swoim terytorium w Ameryce Płn. 

Czytaj też: USA: Pół miliarda dolarów na antyrakiety THAAD

KomentarzeLiczba komentarzy: 48
amator
wtorek, 8 maja 2018, 17:14

To by nam się właśnie przydało z 2-3 takie baterie i cała Polska pokryta (i chyba finalnie niewiele, choć drożej od Patriota). Tylko nie pisać mi tu że za blisko do Rosji, nie zestrzeli tego czy owego itp. pierdoły. Chyba Amerykanie nie są idiotami i nie rozmieścili tego \"za blisko\" Korei Pn. w Korei PD.!!! Nie rozmieścili tego też po to by nic nie mogło zestrzelić!!! Tak sobie, dla jaj, po prostu narażając się na utratę cennego sprzętu jasne.

Uwaga
poniedziałek, 7 maja 2018, 23:28

Towarzysze z rosyjskiego portalu Sputnik coraz bardziej aktywni :-)

fan_club_daviena
poniedziałek, 7 maja 2018, 19:11

Upssss Kindżała i tak nie zestrzelą to taka produkcja na wiwat, do tego jeśli na starego Scuda i jego potomków potrzeba przynamniej 5 to faktycznie trzeba tego naprodukować dużo bo na nowocześniejsze będzie trzeba 10 szt.

PL01
poniedziałek, 7 maja 2018, 18:31

Zastanawia mnie czemu u nas nikt nie myśli o tym systemie przeciwrakietowym.... myślą że Patriotami załatwią wszystko... a dwie baterie THAAD wystarczyłyby do osłony całego terytorium Polski

Willgraf
poniedziałek, 7 maja 2018, 18:30

No prosze USA. Kupuję THAAD...nie Pac3 i nie za miliardy ale za miliony, ale buraczani specjalisci z MON dalej lansują radosną twórczość