Szef Energomaszu: Silnik RD-180 z certyfikacją dla lotów załogowych

1 sierpnia 2018, 16:17
RD-180_NPO
Fot. NPO Energomasz

Jak poinformował rosyjski portal sputniknews.com, rosyjskie silniki rakietowe RD-180 uzyskały niezbędne pozwolenia, by wyposażone w nie rakiety nośne Atlas V mogły wozić w kosmos amerykańskich astronautów.

Informacją tą podzielił się z rosyjskimi mediami Igor Arbuzow, szef koncernu NPO Energomasz, producenta jednostek napędowych. O tym, że RD-180 spełnia wszystkie wymogi dla lotów załogowych, zadecydowała w USA komisja złożona z przedstawicieli NASA i Sił Powietrznych.

Według informacji dyrektora Energomaszu pierwszy lot rakiety nośnej Atlas V z rosyjskim silnikiem RD-180, która wystrzeli pojazd Starliner z załogą na pokładzie, może nastąpić w lutym 2019 r. Bezzałogowa misja tego rodzaju powinna natomiast odbyć się jeszcze w listopadzie 2018 r.

Dotrzymaniu powyższych terminów może stanąć na przeszkodzie niebezpieczna anomalia podczas niedawnego testu pojazdu CST-100 Starliner.

Igor Arbuzow nie omieszkał się przy okazji pochwalić, że jego przedsiębiorstwo ma już podpisany kontrakt na dostawę kolejnych sześciu jednostek RD-180 w 2020 r. Pojedynczy silnik tego rodzaju napędza dolny stopień rakiety Atlas V koncernu United Launch Alliance.

KomentarzeLiczba komentarzy: 31
Kaczoł
środa, 1 sierpnia 2018, 18:26

Ja w ogóle się zastanawiam jak do tego doszło że państwo które prowadzi w dziedzinie badania kosmosu i jako jedyne na świecie ma możliwości finansowe żeby osiągnąć zarówno Księżyc i Marsa misjami załogowymi a także jako jedyne mia możliwości wysłać sondy Układ pozasłoneczny,korzysta z rosyjskich silników w celu wynoszenia bardzo ważnych satelit bezpieczeństwa narodowego.Nie mogli do Atlasa V od razu zamontować silników od Aerojet Rocketdyne?Zamiast tego radzieckiego sprzętu...?