Rozpoznanie satelitarne: chińskie lotnisko cywilne zamienia się w obiekt wojskowy

7 czerwca 2018, 12:42
Dallas
Satelitarne zdjęcie lotniska w Dallas. Fot. DigitalGlobe

Zdjęcia satelitarne pochodzące od komercyjnych dostawców wskazują, że chiński port lotniczy Yongzhou Lingling zaczyna niepostrzeżenie w coraz szerszym zakresie wypełniać fukcje militarne.

O dającej się zauważyć stopniowej przemianie charakteru lotniska Yongzhou Lingling alarmują eksperci z portalu janes.com. Lotnisko znajduje się w mieście Yongzhou, położonym w prowincji Hunan w południowo-wschodniej części kraju. Na fakt, że obiekt nabiera coraz bardziej militarnego charakteru wskazują zobrazowania satelitarne od firm prywatnych.

Na zdjęciach z 19 maja br. widoczny jest samolot wczesnego ostrzegania Shaanxi KJ-500 oraz samolot transportowy średniego zasięgu Shaanxi Y-8. Ten ostatni to konstrukcja oparta na radzieckim Antonowie An-12. KJ-500 był również widoczny na płycie portu lotniczego w sierpniu 2017 r.

Ponadto, od 2013 r. w okolicy lotniska wyrastają kolejne budynki o najprawdopodobniej wojskowym przeznaczeniu. Pierwszy z nich powstawał w okresie od jesieni 2013 r. do początku 2015 r. w pobliżu terminala dla odpraw cywilnych lotów pasażerskich. Między sierpniem 2016 r. a kwietniem 2017 r. wybudowano dwa kolejne budynki i przygotowano miejsce na radar.

Zdaniem specjalistów powyższe dane wskazują na to, że Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza stopniowo intensyfikuje wykorzystanie Yongzhou Lingling, a wojskowe znaczenie tego portu lotniczego może w przyszłości znacząco wzrosnąć.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
dobryl
piątek, 8 czerwca 2018, 00:40

I co z tego się pytam ? Mało to jest lotnisk współużytkowaniych ? Takie są nawet w Polsce jak chociażby lotnisko w Krakowie. Chińczycy w ostatnich latach zmodernizowali i modernizują bardzo wiele lotnisk wojskowych, to normalna kolej rzeczy gdy wprowadza się nowe typy samolotów. My też zmodernizowaliśmy Krzesiny i Łask gdy przylatywały Jastrzębie. Zmodernizowaliśmy Dęblin pod Bieliki. Nie wiem więc skąd tyle szumu że ktoś zobaczył na tym chińskim lotnisku wojskowy samolot i kilka nowych budynków. Na gdańskim Rębiechowie stała ostatnio przez kilka dni latająca cysterna KC-135, często lądują C-17, trwa budowa nowych budynków (terminal DHL). Tak więc idąc tokiem rozumowania autora można mniemać, że gdańskie lotnisko staje się powoli wojskowe ;)

Wydra
czwartek, 7 czerwca 2018, 16:36

I z tego wynika? Wyjaśnijcie please