Rakiety Sojuz wyniosą brytyjskie satelity telekomunikacyjne z Kourou

2 stycznia 2019, 16:19
O3bLaunch
Start rakiety Sojuz ST-B z satelitami O3b. Fot. Arianespace

W pierwszym kwartale 2019 roku rakieta Sojuz-ST dwukrotnie wystartuje z portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej z brytyjskimi satelitami komunikacyjnymi dla podmiotów komercyjnych.

Pierwsza misja ma zostać zrealizowana 19 lutego br. Sojuz dostarczy wtedy na orbitę od czterech do sześciu brytyjskich satelitów komunikacyjnych dla amerykańskiej spółki OneWeb.

 Po raz drugi Sojuz-ST poleci z kosmodromu z Kourou 26 marca 2019 r. Wówczas wyniesie w przestrzeń kosmiczną cztery brytyjskie satelity komunikacyjne dla firmy O3b.

 Obydwie te misje będą realizowane przez rakietę nośną z wykorzystaniem opcjonalnego górnego stopnia Fregat. To właśnie ten człon odpowiedzialny jest za rozmieszczenie poszczególnych satelitów na właściwych orbitach po tym, jak pozostałe stopnie rakiety nośnej dostarczą już cały transportowany ładunek w kosmos.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Davien
piątek, 4 stycznia 2019, 22:28

Panie Yaro,Jeeli chodzi o bezpieczeństwo w wynoszeniu ludzi to Sojuzom sporo brakuje do tak krytykowanego Space Shuttle( 5 katastrof z czego 2 smiertelne, do dwóch smiertelnych w wahadłowcach) O ilości osób jakie poleciały w kosmos to nawet nie ma o czym dyskutować , tu Sojuzy w porównaniu do Wahadłowców to niewielki ułamek Co do jenisieja: A która to juz z kolei rakieta superciezka Rosji??? Nowa Energia-cicho, Angara- obcięta do dwóch wersji zreszta najsłabszych, Sojuz 5- a z nim co, to miała byc rosyjska superciezka rakieta?? A co do porównywania to sam panie Yaro porównałes Sjuza do falcona w pierwszym swoim poście, krótko mówiąc masz problemy z mysleniem jak widacd

AB
piątek, 4 stycznia 2019, 20:34

Yay, Rosja buduje nową rakietę. Która to już? Ruś, Angara, Sosjuz5... no to teraz będzie Jenisej do kolekcji. Niezawodność Sojuza? Mówimy o tej samej rakiecie Sojuz, który naraziła na niebezpieczeństwo astronautów podczas lotu Sojuza MS10, bo dwóch techników dopasowywało czujnik młotkiem? Tak, oczywiście... . Nikt nie porównuje Sojuza do Falcona 9? I słusznie. Falcon 9 wyprzedza o lata wszystko co może zbudować konkurencja w ogólności, a Rosja w szczególności. Dlatego Falcon zatrząsł zastałym rynkiem rakietowym, dzięki któremu Sojuz mógł do tej pory funkcjonować i zarabiać na siebie. Teraz, jak widać na przykładzie firmy One Web, Rosjanie są skazani dosłownie na zjadania okruszków, których z jakiś powodów Musc nie chciał. A w kolejce do tego smacznego rynku stoi już Blue Origin - już mają zlecenie na silniki rakietowe dla ULA (zgadnij kto na tym straci?), spółki córki Virgin Galactic, Chińskie prywatno - państwowe startupy, goście od Stratolauncha. Nawet starzy gracze jak ULA czy Arianegroup, obudzeni z przyjemnej drzemki na gwałt projektują nowe rakiety. A Rosja w tym czasie od dwudziestu lat bohatersko projektuje i wdraża Angarę...

yaro
piątek, 4 stycznia 2019, 18:05

Dzisiaj został podpisany szczegółowy plan budowy nowej superciężkiej rakiety kosmicznej Jenisiej. Rakieta pierwszego etapu będzie mogła wynieść na niską orbitę okołoziemską ponad 70 ton ładunku. do AB Nikt nie porównuje Falcona do Sojuza i nie skąd Ci to przyszło do głowy. Sojuz ma już swoje lata i nic tego nie zmieni, bytanie było proste czego tego nie robi Musk i tyle a co ma odzyskiwanie stopnia rakiety do pytania czego tego nie robi Musk to sam nie wiem. Co do skuteczności wynoszenia satelitów i ludzi w kosmos to na dziś dzień Sojuzy są rekordowe pod względem bezpieczeństwa i Musk jeszcze musi sobie na to zapracować. Do wanii jak zwykle kolejny raz odpowiadasz na coś czego nie dotyczyło pytanie. Jak zwykle mówiąc krótko trolle maja problem z myśleniem.

AB
piątek, 4 stycznia 2019, 13:38

Space x - 19 startów Falcona 9 + 1 start prototypowego Falcona Hevy, jeden start nieudany - nie z winy Space x, większość startów zakończyła się odzyskaniem pierwszego stopnia. Rosja - 19 udanych startów, w tym żaden nie zakończył się odzyskaniem rakiety, żadna z Rosyjskich rakiet dorównuje też nie Falconowi Hevy.

Wania
piątek, 4 stycznia 2019, 12:25

Do Yaro. Już zrozumiałeś wszystko po wpisie AB? Spacex wysłało w kosmos 21 rakiet w 2028 roku, a Rosja ile? Pochwal się. I może planami na 2019 rok? Jeden start z nowego kosmodromu starej rakiety ma podobno być. I co jeszcze? Może nowa Angara wystartuje? Oops jednak nie. Musk ma uruchomić nowe lądowiska i odbyć lot załogowy, a Rosja nadal buduje angare i kosmodrom z największymi przekrętami. No i ma najlepsze silniki na świecie rd-180. I kibel.