Rakiety Sojuz wyniosą brytyjskie satelity telekomunikacyjne z Kourou

2 stycznia 2019, 16:19
O3bLaunch
Start rakiety Sojuz ST-B z satelitami O3b. Fot. Arianespace

W pierwszym kwartale 2019 roku rakieta Sojuz-ST dwukrotnie wystartuje z portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej z brytyjskimi satelitami komunikacyjnymi dla podmiotów komercyjnych.

Pierwsza misja ma zostać zrealizowana 19 lutego br. Sojuz dostarczy wtedy na orbitę od czterech do sześciu brytyjskich satelitów komunikacyjnych dla amerykańskiej spółki OneWeb.

 Po raz drugi Sojuz-ST poleci z kosmodromu z Kourou 26 marca 2019 r. Wówczas wyniesie w przestrzeń kosmiczną cztery brytyjskie satelity komunikacyjne dla firmy O3b.

 Obydwie te misje będą realizowane przez rakietę nośną z wykorzystaniem opcjonalnego górnego stopnia Fregat. To właśnie ten człon odpowiedzialny jest za rozmieszczenie poszczególnych satelitów na właściwych orbitach po tym, jak pozostałe stopnie rakiety nośnej dostarczą już cały transportowany ładunek w kosmos.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
AB
niedziela, 6 stycznia 2019, 14:41

No sam widzisz panie Urko. Space X może sobie pozwolić na wystrzelenie dla jaj samochodu, skonstruowaną przez siebie największa rakietą świata. Bo może. Na dodatek wysłano go w cholerę gdzieś pomiędzy Marsa, a Pas Asteroid. Takiego kopa ma ta rakieta. No i jest odzyskiwanalna. A biedaki - cebulaki z Rosji dalej, jak za króla ćwieczka, Sojuzem na niską orbitę, bo od trzydziestu nie są w stanie wysłać żadnej działającej sondy międzyplanetarnej. A i jeszcze podniecać się, którąś tam z kolei zapowiedzianą rakieta, która być może poleci w 2150...

yaro
niedziela, 6 stycznia 2019, 12:43

@wanie co Ty tu trollujesz, znów jak zwykle mowa o bezpieczeństwie a Ty o Angarze. Manipulant z Ciebie pierwszej marki tylko, że to trzeba umieć robić a nie kompromitować się.

yaro
niedziela, 6 stycznia 2019, 12:42

@Davien dwie katastrofy Space Shutlle 12 osób zabitych to więcej niż cały program kosmiczny Rosjan pochłonął do tej pory, jak dodasz do tego jeszcze program księżycowy USA to mamy dodatkowo 4 astronautów którzy zginęli w statku podczas pożaru. Nie kompromituj się Davien bo faktom nie zaprzeczysz. Sojuzy to obecnie najbezpieczniejsze rakiety kosmiczne na przestrzeni przynajmniej 30 lat.

Urko
sobota, 5 stycznia 2019, 20:17

@AB zapomniałeś dodać, że Rosjanie nie wystrzelili w kosmos samochodu, a SpaceX tak...

Wania
sobota, 5 stycznia 2019, 07:28

Do yaro. Nadal nie bedzie startu angary o wersji A7 nie wspomne, a podpisują szczegółowy plan budowy superciężkiej rakiety. Mógłbyś podać kluczowe daty tego harmonogramu? Rosyjskie szczegółowe harmonogramy mają to do siebie, że są tylko papierem i szybko sie w nich zmieniają daty. Mam nadzieje, ze wiecej w tym prawdy, niż w twoich klamstwach o zestrzeleniu ac-130 nad Afganistanem powielonych ze sputnika...