Pomyślny sprawdzian indyjskiego pocisku przechwytującego

7 sierpnia 2018, 11:18
AAD_Launch_Crop
Fot. Wikipedia CC BY 2.5 / Frontier India Defence and Strategic News Service (FIDSNS)

Nad Zatoką Bengalską miał miejsce test zaawansowanej rakiety przechwytującej indyjskiego systemu antybalistycznego Advanced Air Defence (AAD). Pocisk określany mianem Ashwin dokonał udanego zestrzelenia celu w warunkach utrudnionej detekcji, spowodowanej obecnością licznych elektronicznie pozorowanych celów. Była to pierwsza próba skuteczności rozwijanego indyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej przeciwko symulowanemu zwielokrotnionemu zagrożeniu.

Rozpatrywany test przeprowadzono 2 sierpnia br. we współpracy indyjskiego Ministerstwa Obrony, lokalnej organizacji ds. badań i rozwoju obronnego (Defence Research Development Organisation, DRDO) oraz skrzydła rakietowego indyjskich sił zbrojnych, stacjonującego na wyspie Abdul Kalam nad wschodnim wybrzeżem Indii. Zaawansowana rakieta przechwytująca Ashwin, będąca składnikiem systemu antybalistycznego Advanced Air Defence (AAD), z powodzeniem wyeliminowała wytypowany cel. Zestaw przetestowano po raz pierwszy pod kątem likwidowania zagrożenia w warunkach utrudnionej detekcji, spowodowanej obecnością licznych elektronicznie pozorowanych celów (symulujących atrapy głowic i nieuzbrojone pociski, uwalniane dla zmylenia systemów obrony antybalistycznej).

Rdzeniem rozwijanego indyjskiego systemu AAD jest jednoczłonowa, naddźwiękowa rakieta bezpośredniego przechwytywania (hit-to-kill), zdolna do likwidowania nadchodzących pocisków balistycznych wroga w fazie terminalnej ich lotu, na niskim pułapie (15-25 km nad Ziemią). Rozwiązanie stanie się w przyszłości składnikiem dwuwarstwowego antybalistycznego „parasola” ochronnego nad terytorium Indii.

Założenia budowy wspomnianego zintegrowanego systemu sięgają jeszcze 1999 roku. Częścią pierwotnego planu było wykorzystanie również egzoatmosferycznych pocisków przechwytujących, zdolnych do bezpośredniego rażenia celów w fazie pośredniej, na wysokościach od 50 do 150 km nad Ziemią. Podczas, gdy pierwsza warstwa ma na celu zniszczenie nadlatujących pocisków wroga w obszarze poza atmosferą, drugi zakłada likwidację zagrożenia w jej obrębie – na obszarze o promieniu przekraczającym 2000 km.

Przedstawiciele indyjskiego ministerstwa obrony deklarują pełne zadowolenie z wyników ostatniej próby AAD i spodziewają się, że sukces przełoży się na odpowiednio wczesne włączenie pocisków do służby. Oprócz nich, testowaną częścią systemu jest również precyzyjny radar dalekiego zasięgu i wielofunkcyjny układ kierowania ognia, pozwalający na wczesne wykrycie i śledzenie pocisku balistycznego na całej trasie jego lotu. Kompletną trajektorię nadchodzącej rakiety oceniał w czasie rzeczywistym dedykowany komputer nawigacyjny.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
zrozumieć
czwartek, 9 sierpnia 2018, 23:01

Najlepszą bazą do rozwinięcia czegokolwiek, niezmiennie są kółka zainteresowań, laboratoria szkolne, uczelniane a następnie instytutowe.

Davien
środa, 8 sierpnia 2018, 19:17

Cywil, nikt ci nie sprzeda takiej technologi bo zakazuja tego traktaty miedzynarodowe takie jak MTCR i ICOC których nawet Rosja nie próbuje łamać. Polska podpisała oba. podobnie jak większość państw świata. Zostaje ci jedynie KRLD ale jak z nimi zaczniesz tym handlować..... Indie same opracowały swoje pociski. Podobnie żadne państwo ci nie sprzeda technologii pocisków plot czy antyrakietowych bo i po co? Żeby robic sobie konkurencję?? Jedyne na co mógłbyś liczyc to licencja ale nie bardzo mamy jak ją spozytkowac a i tak najwazniejsze podzespoły byłyby pewnie z eksportu.

Covax
środa, 8 sierpnia 2018, 13:23

Rolą koloni jest płacić krocie ze towary Pana a nie rozwijać swój przemysł

Cywill
środa, 8 sierpnia 2018, 00:10

Czy zamiast żebrać o (zaawansowaną) technologię w ramach offsetu od USA czy Izraela nie można ogłosić przetarg na ZAKUP TECHNOLOGII rakietowej (i kupić coś od takich państw jak: Indie Ukraina czy Turcja) jako BAZĘ DO ROZWINIĘCIA własnymi siłami na zasadzie \"od IGŁY do GROMU\" ?