"Podziemny Wielki Mur" podporą nuklearnego kontrataku Chin. Opinia dawnego oficera ChAWL

19 listopada 2020, 16:31
1713019b68048629072593
Fot. Ministerstwo Obrony ChRL [mod.gov.cn]

W wydawanym w Hong Kongu dzienniku „South China Morning Post” przytoczono wypowiedź emerytowanego pułkownika sił zbrojnych ChRL, która sugeruje, że Państwo Środka - pomimo znacząco mniejszego arsenału nuklearnego względem USA czy Rosji - jest w stanie odpowiedzieć na pierwsze przyjęte uderzenie strategiczne. Wynika z niej, że taki potencjał gwarantuje Chinom podjęty na przestrzeni ostatnich dwóch dekad wysiłek na rzecz budowy sieci podziemnej infrastruktury i tuneli, w których ukryty ma być arsenał rakietowy i środki odpowiedzi na potencjalny atak jądrowy.

W podanym we wtorek 17 listopada materiale, rozmówca „SCMP” podkreśla, że kluczowym elementem strategii nuklearnej ChRL jest zapewnienie, że jej wojska jądrowe nie zostaną zniszczone pierwszym uderzeniem sił wroga. „Atak nuklearny na Chiny zawsze był możliwością wojskową dla USA. Niemniej przy takiej ewentualności mają teraz większą niepewność w związku z naszymi ulepszeniami i zmianami wprowadzonymi przez ostatnie 20 lat” - wybrzmiewa z treści przedstawionej jako wypowiedź pułkownika Wang Xiangsui, pracującego aktualnie na Uniwersytecie Beihang w Pekinie.

Jak wskazano dalej, Chiny wybudowały mierzącą 5 tys. kilometrów sieć tuneli, nazywanych przez państwowe media „podziemnym Wielkim Murem”. System ten ma zapewnić niezbędną kryjówkę i możliwość przemieszczania rakiet balistycznych poza jakimikolwiek możliwościami atmosferycznego i satelitarnego namierzania działań w takich podziemnych instalacjach. Jak się podkreśla, w przypadku zmasowanego ataku, ChRL jest również zdolna do wystrzeliwania rakiet z głowicami nuklearnymi z okrętów nawodnych i podwodnych.

W swoich niedawnych oficjalnych deklaracjach Chiny zobowiązywały się, że pod żadnym pozorem nie użyją broni jądrowej jako pierwsze. Według Federacji Naukowców Amerykańskich (FAS), Chiny posiadają blisko 320 głowic nuklearnych, a więc znaczniej mniej niż Rosja i USA. Według danych z lipca 2020 roku (publikowanych przez Center for Arms Control and Non-Proliferation), w amerykańskich zasobach pozostaje dostępnych niemal 3800 głowic, (nie licząc blisko 2000 rezerwowych i przeznaczonych do demontażu). W przypadku Rosji, jest to natomiast nieco ponad 4300 głowic różnego rodzaju (strategicznego i taktycznego zastosowania), a także kolejne 2000 z zasobów rezerwowych/zdemobilizowanych.

Władze USA wielokrotnie wzywały Chiny do negocjacji rozbrojeniowych i przyłączenia się do nowej wersji traktatu New START w sprawie ograniczenia zbrojeń strategicznych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Pekin oświadczył jednak, że nie jest takimi rozmowami zainteresowany, biorąc pod uwagę różnicę w wielkości arsenałów jądrowych Chin i USA.

W zachodnich przekazach podkreśla się, że stosunki wzajemne pomiędzy rządami w Waszyngtonie a Pekinie są obecnie najgorsze od dziesięcioleci. Administracja USA obwinia Komunistyczną Partię Chin (KPCh) o umożliwienie wystąpienia pandemii COVID-19 i oskarża tamtejszych decydentów m.in. o stosowanie nieuczciwych praktyk handlowo-gospodarczych, zastraszanie innych państw regionu oraz ograniczanie autonomii Hongkongu. Do tego zbioru często też dokłada się zarzuty o łamanie praw człowieka w regionie Sinciang. Względem każdych takich deklaracji Pekin konsekwentnie zaprzecza.

Opracowanie: PAP/S24

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
kibic
piątek, 20 listopada 2020, 01:25

5tys. km podziemnych tuneli robi wrażenie, ale po przeliczeniu na liczbę obywateli to trochę tak, jakby Polska wybudowała jakieś 100km takich tuneli. Właściwie dałoby się. Jeżeli jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że Chiny produkują już wszystko, w tym koparki, wywrotki czy tarcze do wiercenia tuneli, to nawet nie ma powodów do niedowierzania.

Andrettoni
piątek, 20 listopada 2020, 01:17

O Chinach pewne jest tylko jedno - wiadomo, że nic nie wiadomo.

Wojmił
czwartek, 19 listopada 2020, 20:26

Wiemy. Niedawno na CNN opublikowano zdjęcie z satelity, który sfotografował moment wejścia okrętu podwodnego do bazy położonej pod ziemią na wyspie... okręt wchodził do bazy w zanurzeniu... nawet niemcy i ruscy takich rzeczy nie budowali...

PW
czwartek, 19 listopada 2020, 19:28

5000 km w 20 lat 250 km rocznie 5 km na tydzien.Teraz rozumiem dla Chiny rozwijaja sie wolniej nad ziemia niz spodziewano sie w latach 90.

taka prawda
czwartek, 19 listopada 2020, 18:55

Wielka szkoda, że nie mamy tego typu uzbrojenia nawet 10 razy mniej od Chin ...

Tweets Space24