Pakistański satelita obserwacyjny poleci już w lipcu

26 czerwca 2018, 11:09
PAKTES
Fot. dr Mohammad Faisal via Twitter

Urządzenie oznaczone PakTES-1A trafi na niską orbitę okołoziemską. Posłuży m.in. badaniu zmian klimatycznych na Ziemi.

Satelita został wykonany przez Pakistańczyków. Prace nad nim koordynowała pełniąca funkcję tamtejszej agencji kosmicznej komisja ds. badań kosmosu i wyższych warstw atmosfery Space and Upper Atmosphere Research Commission (SUPARCO).

PakTES-1A waży 285 kg i znajdzie się na orbicie heliosynchronicznej o wysokości 610 km. Zastosowaną w nim technologię, związaną z nawigacją, pozyskano od Chin jeszcze w 2012 r.

Nowy pakistański satelita obserwacyjny będzie wykorzystywany do badania różnych cech Ziemi, określenia położenia złóż kopalin i monitorowania skutków zmiany klimatu.

Ponadto będzie, być może, przyglądać się topniejącym lodowcom, badać poziom gazów cieplarnianych, wykrywać pożary lasów oraz wspomagać rozwiązywanie problemów związanych z rolnictwem i leśnictwem.

Na Twitterze zbudowania satelity pogratulował rodzimym naukowcom rzecznik pakistańskiego ministerstwa spraw zagranicznych, dr Mohammad Faisal.   

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
tk
środa, 27 czerwca 2018, 15:29

Andrzej C Kraj trzeciego świata ? Nie ma to jak być zadufanym w sobie . Patrzymy z pogardą i wyższością na innych a sami nic sobą nie reprezentujemy . Nasza armia nawet w 50 % nie posiada takiego potencjału jaki ma Pakistan . 21 wiek należy do Azji , to tam będą główne gospodarki świata , Europę i USA czeka recesja .

Andrzej C.
środa, 27 czerwca 2018, 12:39

Kraje trzeciego świata często prześcigają nas w praktycznej realizacji dokonań naukowych.

Kobalt
wtorek, 26 czerwca 2018, 23:36

285 kilo 610km satelity dla nasz bariera niedopszebicia na razie

qwe
wtorek, 26 czerwca 2018, 13:45

Hmmm.... a gdzie polski satelita? Polskie wojsko potrzebuje własnych satelitów rozpoznawczych, a politycy nic nie robią w tej sprawie. Normalnie ręce opadają...