Nowe kontrakty od Sił Powietrznych USA dla SpaceX i ULA

15 marca 2018, 11:09
160624
Fot. ULA

Koncerny Space Exploration Technologies oraz United Launch Alliance zdobyły rządowe zamówienia na wyniesienie satelitów dla US Air Force. Przedsiębiorstwo Elona Muska dostarczy na orbitę satelity nawigacyjne GPS III. ULA przetransportuje natomiast w przestrzeń kosmiczną urządzenia dla US Air Force Space Command (AFSPC).

Zamówienie dla SpaceX dotyczy wyniesienia satelity globalnego systemu pozycjonowania GPS III, z opcją na wystrzelenie również dwóch kolejnych takich urządzeń. Wartość tego kontraktu to ponad 290 mln USD. Te trzy satelity nawigacyjne mają polecieć w kosmos w latach 2019-2020.

Wysokość kontraktu USAF z United Launch Alliance wynosi blisko 355 mln USD. Umowa dotyczy wystrzelenia rakiet z satelitami w ramach misji AFSPC-8 oraz AFSPC-12 w roku 2020. Ładunki trafią na orbity geosynchroniczne. Pierwsza ze wspomnianych misji będzie częścią programu Geosynchronous Space Situational Awareness Program (GSSAP).

Każdy ze wskazanych kontraktów zobowiązuje przewoźnika m.in. do produkcji rakiet nośnych, integracji ładunku i przeprowadzenia startu w przestrzeń kosmiczną. Pojazdy realizujące te zadania będą wystrzeliwane z Cape Canaveral Air Force Station, bądź też z Kennedy Space Center.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Pan
czwartek, 15 marca 2018, 20:54

Ukraina dostarcza elementy dla spaceX i buduje kosmodrom dla canady Waluta na Ukrainie tyle co papier toaletowy a rozwój w dziedzinach kosmicznych powala może by tak umowę podpisać na budowę u nas bo jesteśmy w epoce kamienia łupanego.W takim tempie to kraje 3 świataredzej będą miały satelity niż my.

uze
piątek, 16 marca 2018, 17:02

Przepraszam co takiego Ukraina dostarcza dla SpaceX, chyba tylko papier toaletowy jest w stanie. SpaceX to nie ULA, nie potrzebuje dostaw krytycznych elementów ze wschodu.

Xxx
poniedziałek, 19 marca 2018, 05:37

Przychody Ukrainy w dziedzinie kosmicznej wzrosły o 25%

Pan
poniedziałek, 19 marca 2018, 05:36

An 124 100 ,ale potrzebuje transportu bo nikt inny tego nie zrobi.Po za tym Ukraina posiada ta samą technologie produkcji silników rakietowych co Rosja a USA zablokowało sprzedaż tej technologii do Turcji i erdogan się wkurzył i kupił s-400 od Rosji. Bo też chce tak jak chińczyk i Korea w kosmosie strocac satelity I wynosić satelity z pociskami.Taki jak ty nie zrozumie tego jak i polski rząd że dziś jeden dzień opóźnienia wyścigu w kosmos to 1 rok cofnięcia całego narodu. Dam ci przykład opakowania próżniowe powstały dla lotów w kosmos dziś 1000 .....firm na tym zarabia.

Fgf
poniedziałek, 19 marca 2018, 08:45

Że co?An-124 był wynajmowany okazjonalnie gdy trzeba było szybko przewieźć osłonę ładunku która normalnie jedzie transportem lądowym.