Grzegorz Brona został prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej

13 marca 2018, 15:47
840_472_matched__p5ja9c_Brona1
Fot. Creotech Instruments S.A.

Skończył się wielomiesięczny okres bezkrólewia w PAK. W lutym 2018 r. pozytywną opinię Rady Polskiej Agencji Kosmicznej otrzymał dr Grzegorz Brona. Jego nominację właśnie zatwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Dr Grzegorz Brona jest od 2015 roku Prezesem Zarządu aktywnie działającej w polskim sektorze kosmicznym firmy Creotech Instruments S.A., której jest równocześnie współzałożycielem. Powołanie na prezesa Agencji prawdopodobnie zmusi go do rezygnacji z tej funkcji. 

Dr Brona jest aktywnym naukowcem i laureatem wielu nagród i grantów naukowych. Z nominacji Prezesa Rady Ministrów od 2015 roku zasiada w Radzie Polskiej Agencji Kosmicznej. Jest wykładowcą na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Przed założeniem własnego biznesu pracował w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. W laboratorium CERN odpowiadał za oprogramowanie detektorów promieniowania oraz zarządzanie zespołem badawczym pracującym przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC). Za swoją pracę badawczą w 2012 roku został laureat nagrody naukowej „Polityki”. Dr Grzegorz Brona jest autorem ponad 300 artykułów naukowych publikowanych m.in. w międzynarodowych prestiżowych periodykach naukowych takich jak „Physical Review Letters” i „Nuclear Instruments and Methods”. Występował w roli wykładowcy w takich ośrodkach naukowych jak „Joint Institute for Nuclear Research” w Rosji i amerykańskim „Thomas Jefferson Laboratories”. 

Jedynym pełnoprawnym prezesem powołanej ustawą z 2014 r. Agencji był prof. Marek Banaszkiewicz. Po jego zdymisjonowaniu w październiku 2016 r. pracami tej instytucji kierował jej wiceprezes ds. obronnych, płk Piotr Suszyński.

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Hejka
wtorek, 1 maja 2018, 00:26

Osoby które nie są fanami serialu Star Trek Voyager, Star Trek Enterprise, Discovery proszę o niezabieranie głosu na tematy związane z eksploracją przestrzeni kosmicznej. Panowie, nie jesteście gotowi. To te filmy i seriale wychowały w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej niezliczone rzesze znakomitych inżynierów wizjonerów. Bo amerykański przemysł filmowy było stać żeby zatrudnić najlepszych naukowców w roli konsultantów naukowych tych seriali. W Polsce priorytetem były inne priorytety więc teraz trzymać fason. Nie mamy ekspertów od podboju kosmosu aczkolwiek zapraszam chociażby na Festiwal Nauki i wykłady z kosmosie także na Wydziale Fizyki UW w Warszawie. Naprawdę były ciekawe. Moje najgłupsze pytanie na wykładzie? W które miejscu w Kosmosie miał miejsce Big Bang czyli Wielki Wybuch będący początkiem historii naszego Wszechświata (Stworzenia Świata) ?- Pytanie na wykładach PAN. Odpowiedź miała charakter żartobliwy. Obecnie student kosmologii na ANU.

Andrzej
piątek, 20 kwietnia 2018, 15:36

Taka agencja to idealna posada dla ludzi .. SWOICH LUDZI . Który to już prezes tej agencji , ile mamy rakiet umożliwiających wyniesienie satelity wojskowego w przestrzeń i ile mamy tych satelitów ?. Oczywiście pytanie retoryczne , tak jak bym pytał się o ilość elektrowni jądrowych zbudowanych w Polsce choć stosowna agencja funkcjonuje już od chyba 5 lat . To jest kolejny patent na posadę za 100 tysięcy na miesiąc i godną odprawę po 6 miesiącach urzędowania . Trzymać tak dalej a będziemy ( właściwie już to czynimy) wynajdowali proch na nowo . Czy ktokolwiek jest w stanie rozliczać prezesów takich agencji z postępu ich prac ?.

Marek1
piątek, 16 marca 2018, 19:57

Ileż to mln PLN z budżetowej kasy skonsumowała istniejąca tylko na papierze(lista płac) PAK do tej pory ?? I to nie robiąc kompletnie NIC ... fachowcy, bez 2 słów ...

dazasert
środa, 14 marca 2018, 13:50

POLSKIEJ AGENCJI jakiej? KOMICZNEJ? kolejne cieple etaciki za kosmiczne pensje i za nic!

Gall Anonim
środa, 14 marca 2018, 12:09

Umarł król, niech żyje król.