Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Grzegorz Brona wraca na stanowisko prezesa Creotech Instruments

Ilustracja: Creotech Instruments S.A. [creotech.pl]
Ilustracja: Creotech Instruments S.A. [creotech.pl]

Dr hab. Grzegorz Brona – były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (z lat 2018-2019), a wcześniej założyciel i szef firmy Creotech Instruments S.A. (jeszcze do niedawna w roli jej głównego koordynatora w obszarze rozwoju biznesu) – został z początkiem sierpnia 2021 roku ponownie wybrany prezesem tej spółki. Wcześniej w roli tej występował Jacek Kosiec, który pozostanie w ścisłym zarządzie spółki, na stanowisku wiceprezesa.

Zmiana na stanowisku prezesa zarządu przedsiębiorstwa Creotech Instruments S.A., polskiego producenta systemów i podzespołów satelitarnych oraz zaawansowanej elektroniki przeznaczonej m.in. do układów sterowania komputerami kwantowymi, to efekt niedawnej decyzji Rady Nadzorczej spółki. Pełnienie tej roli powierzono ponownie dr hab. Grzegorzowi Bronie - założycielowi i akcjonariuszowi spółki, który po powrocie z Polskiej Agencji Kosmicznej odpowiadał w firmie za obszar rozwoju biznesu.

Dr hab. Grzegorz Brona jest z wykształcenia fizykiem – absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończył także studia doktoranckie, a następnie uzyskał habilitację. W swoim dorobku ma również zrealizowane studia MBA na Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych im. Fryderyka Skarbka w Warszawie. Jako aktywny naukowiec, pozostaje Członkiem Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, zasiada również w Sektorowej Radzie ds. Kompetencji Przemysłu Lotniczo-Kosmicznego.

Karierę zawodową rozpoczął w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, gdzie odpowiadał za oprogramowanie do detektorów promieniowania oraz kierował jednym z zespołów badawczych pracujących przy Wielkim Zderzaczu Hadronów, zajmujących się chromodynamiką kwantową.

Jako współzałożyciel spółki Creotech Instruments, dr Brona zasiadał na stanowisku prezesa zarządu w latach 2015-2018. W tym okresie był także członkiem Rady Polskiej Agencji Kosmicznej, a w marcu 2018 został powołany przez premiera na stanowisko prezesa tej instytucji. W tym czasie był współautorem jednego z projektów Krajowego Programu Kosmicznego (który ostatecznie nie wszedł do realizacji). Wśród jego dokonań z tamtego czasu firma Creotech deklaruje przyczynienie się do wprowadzenia zmian legislacyjnych ułatwiających testowanie polskich rakiet sondujących, a także zaangażowanie w przystąpienie Polskiej Agencji Kosmicznej do International Space Exploration Coordination Group i Międzynarodowej Federacji Astronautycznej.

image
Dr hab. Grzegorz Brona. Fot. Creotech Instruments

W dorobku Grzegorza Brony ma być już ponad 300 publikacji naukowych w międzynarodowych periodykach, takich jak „Physical Review Letters”, „Nuclear Instruments and Methods” oraz „Nature”. Oprócz tego był także uczestnikiem i prelegentem wielu międzynarodowych konferencji naukowych.

Dr Brona jest również laureatem i finalistą licznych konkursów, m.in. Wizjoner 2017 (tytuł przyznany przez „Dziennik Gazeta Prawna”); Przedsiębiorca Roku 2017, Nagroda Specjalna, Współpraca Nauki i Biznesu Wydziału Zarządzania UW; Przedsiębiorca Roku 2015 – Ernst & Young; Nagroda Naukowa tygodnika Polityka 2012. Otrzymał także prestiżową nagrodę indywidualną II stopnia Rektora UW za badania nad chromodynamiką kwantową.

image
Reklama

Rada Nadzorcza powołała Grzegorza Bronę na stanowisko prezesa zarządu spółki Creotech na trzyletnią kadencję. „Zamierzam kontynuować dotychczasowe plany rozwoju Spółki” – skomentował swoją nominację Grzegorz Brona. „W najbliższych miesiącach chcę się skupić na stronie operacyjnej w postaci finalizacji procesu wprowadzania Creotech Instruments na rynek giełdowy NewConnect. […] Chciałbym także wprowadzić pewne zmiany w strukturze firmy, związane ze zwiększaniem skali jej działalności oraz pipelinem projektów” – podkreślił nowo wybrany prezes.

Jak podkreśla dalej, konieczne będzie rozbudowanie zespołu sprzedaży i wsparcie firmowego działu produkcji. „W tym zakresie jesteśmy również w trakcie finalizacji procesów zakupu nowych urządzeń, które doposażą i uzupełnią nasze linie produkcyjne” – zadeklarował Brona.

Creotech Instruments planuje debiut na rynku NewConnect warszawskiej giełdy na przełomie III i IV kwartału br. W kwietniu spółka z powodzeniem zakończyła pierwszą publiczną emisję akcji, z której pozyskała 11 285 000 zł. Środki te zostały przeznaczone na kontynuowanie prac związanych z opracowaniem satelity obserwacyjnego Ziemi, EagleEye, i podniesienie na najwyższy poziom rozwoju technologii platformy mikrosatelitarnej HyperSat. Spółka planuje stworzyć własną ofertę modułowych platform satelitarnych, a także zakupić trzecią linię produkcyjną do montażu elektroniki, co pozwoli na zwiększenie skali działalności.

Źródło: Creotech Instruments

Reklama

Komentarze

    Reklama