Do 2040 Rosja rozmieści satelity na orbicie wokół Księżyca

4 grudnia 2018, 15:35
moonsat
Ilustracja: Boeing

Księżyc stoi w samym centrum rosyjskiego ambitnego wieloletniego planu podboju kosmosu. Jego zwieńczeniem będzie stworzenie na Srebrnym Globie stałej bazy dla kosmonautów. Jednocześnie Rosjanie planują zapewnić stacjonującym tam załogom dostęp do komunikacji satelitarnej i usług związanych z globalnym pozycjonowaniem.

O planach poszerzonej eksploracji Księżyca Roskosmos poinformował w środę 28 listopada 2018 r. Srebrny Glob przyciąga uwagę moskiewskich decydentów ponoć dlatego, że są na nim miejsca doskonale nadające się do budowy stałej bazy.

Rosyjski plan księżycowej ekspansji zakłada rzekomo realizowanie tego celu w trzech etapach:

  1. Utworzenie stacji na orbicie wokół Księżyca,
  2. Załogowe lądowanie na Srebrnym Globie,
  3. Budowa bazy na powierzchni Księżyca.

Plany te brzmią tym bardziej ciekawie, że szefujący Roskosmosowi Dmitrij Rogozin zapowiadał niedawno, że Rosjanie powinni polecieć na Księżyc by przekonać się, czy Amerykanie na prawdę byli tam już wcześniej, a cały program Apollo nie został sfingowany.

Tym niemniej, do rosyjskich mediów wyciekł dokument przyjęty 28 listopada br. na wspólnym posiedzeniu przedstawicieli agencji kosmicznej Roskosmos i Akademii Nauk Federacji Rosyjskiej. Z zapisów tego projektu wynika jakoby, że do roku 2040 Rosjanie chcą zapewnić dla swoich ewentualnych księżycowych osadników działające na powierzchni Srebrnego Globu systemy komunikacji i nawigacji satelitarnej. Rozmieszczenie satelitów dla księżycowej odmiany systemu GLONASS, czyli rosyjskiego GNSS, ma być realizowane w latach 2036-2040.

KomentarzeLiczba komentarzy: 17
droma
środa, 5 grudnia 2018, 18:31

napewno rozmieszcza tam satelity tak jak maja niewidzialny dobrobyt i wioski z 16 wieku napewno ...

Davien
środa, 5 grudnia 2018, 15:53

Bender, no statek kosmiczny to konstruuja( Federacja) i ma byc zdolny do lotu na Księzyc ale zapomnieli niestety o rakiecie nośnej bo żadna z istniejących albo nawet projektowanych rosyjskich rakiet nosnych nie jest w stanie tego zrobic. Nawet ich najpotezniejsza planowana rakieta czyli Sojuz-5 SH nie da rady: masa Federacji na lot do Ksiezyca to 21367kg, a udżwig Sojuza-5SH na TLI to zaledwie 20000kg.

yaro
środa, 5 grudnia 2018, 06:46

Roskosmosowi potrzebny jest inny szef, Rogozin nie pozwala im się rozwijać utrzymuje ich na powierzchni ale to za mało.

Wania
wtorek, 4 grudnia 2018, 22:10

Jestem zdziwiony skromnością rosyjskich planów... Do 2040 równie dobrze mogli napisać, że zasiedlą Marsa. Wszyscy.

Urko
wtorek, 4 grudnia 2018, 21:55

No ładnie. Najpierw Krym. Teraz Księżyc. Strach pomyśleć co będzie później... A jeśli chodzi o ochronę amerykańskich dóbr narodowych na Księżycu to jak to USA wyegzekwuje i czy przypadkiem do Księżyca nie można zastosować prawa morskiego?