Do 2040 Rosja rozmieści satelity na orbicie wokół Księżyca

December 4, 2018, 15:35
moonsat
Ilustracja: Boeing

Księżyc stoi w samym centrum rosyjskiego ambitnego wieloletniego planu podboju kosmosu. Jego zwieńczeniem będzie stworzenie na Srebrnym Globie stałej bazy dla kosmonautów. Jednocześnie Rosjanie planują zapewnić stacjonującym tam załogom dostęp do komunikacji satelitarnej i usług związanych z globalnym pozycjonowaniem.

O planach poszerzonej eksploracji Księżyca Roskosmos poinformował w środę 28 listopada 2018 r. Srebrny Glob przyciąga uwagę moskiewskich decydentów ponoć dlatego, że są na nim miejsca doskonale nadające się do budowy stałej bazy.

Rosyjski plan księżycowej ekspansji zakłada rzekomo realizowanie tego celu w trzech etapach:

  1. Utworzenie stacji na orbicie wokół Księżyca,
  2. Załogowe lądowanie na Srebrnym Globie,
  3. Budowa bazy na powierzchni Księżyca.

Plany te brzmią tym bardziej ciekawie, że szefujący Roskosmosowi Dmitrij Rogozin zapowiadał niedawno, że Rosjanie powinni polecieć na Księżyc by przekonać się, czy Amerykanie na prawdę byli tam już wcześniej, a cały program Apollo nie został sfingowany.

Tym niemniej, do rosyjskich mediów wyciekł dokument przyjęty 28 listopada br. na wspólnym posiedzeniu przedstawicieli agencji kosmicznej Roskosmos i Akademii Nauk Federacji Rosyjskiej. Z zapisów tego projektu wynika jakoby, że do roku 2040 Rosjanie chcą zapewnić dla swoich ewentualnych księżycowych osadników działające na powierzchni Srebrnego Globu systemy komunikacji i nawigacji satelitarnej. Rozmieszczenie satelitów dla księżycowej odmiany systemu GLONASS, czyli rosyjskiego GNSS, ma być realizowane w latach 2036-2040.

KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Stacz
Tuesday, December 4, 2018, 21:49

Taaa. Polecą tam betoniarką. Będą gonić Amerykanów jak w starym kawale. I Sekretarz KPZR jak się dowiedział że Amerykanie wylądowali na Księżycu, zarządził pobicie tego swoistego rekordu. Nakazał radzieckim kosmonautom przygotować misję na Słońce. Gdy się o tym dowiedzieli, przerażeni wysłali swojego przedstawiciela do I Sekretarza, aby mu delikatnie zasugerować zmianę planów i obrać jakiś inny cel, wyjaśniając Towarzyszowi Sekretarzowi że Słońce spali ich rakietę. Jednak on, pełny opanowania stwierdził: I o tym Partia pomyślała towarzysze! Polecicie nocą! : ) : ) : )

Marnowanie
Tuesday, December 4, 2018, 19:33

A Marsa oddają USA... jeśli księżyc to Tytan Saturna

Kiks
Tuesday, December 4, 2018, 19:19

Gorzej niż PiS.

yaro
Tuesday, December 4, 2018, 18:27

Spokojnie, do 2040 roku jeszcze się tyle wydarzy, że ta koncepcja zmieni sie trzy razy. Jakoś Rogozinowi nie wierzę.

billabongpl
Tuesday, December 4, 2018, 17:44

Ta a ja zostane królem Arabii saudijskiej do 2024 buhahhaha