Czy Sojuz da radę? Pierwsza rosyjska misja załogowa do ISS po październikowej awarii [NA ŻYWO]

3 grudnia 2018, 11:34

W poniedziałkowe popołudnie z kosmodromu Bajkonur wystartuje rakieta nośna Sojuz-FG. Wyniesie kapsułę Sojuz z trzema astronautami na pokładzie, zmierzającymi ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Soyuz MS-11. Będzie to pierwsza tego typu misja od czasu październikowej awarii rosyjskiej rakiety, która zakończyła się szczęśliwym lądowaniem pojazdu z dwoma astronautami na kazachskim stepie. Transmisja startu na żywo na Space24.pl o 12:31.

Rosjanie dość szybko wyjaśnili przyczynę niebezpiecznego wydarzenia z 11 października, kiedy to po awarii rakiety kapsuła z załogą oddzieliła się od systemu nośnego i bezpiecznie wylądowała na Ziemi. Od tego czasu Roskomos z powodzeniem przeprowadził już kilka startów rakiet w ramach misji bezzałogowych.

Dziś, w poniedziałek 3 grudnia 2018 r., przypada kolej na start z załogą. O godzinie 12:31 CET rakieta Sojuz-FG wzbije się z kosmodromu Bajkonur. Wyniesie załogowy statek Sojuz z trójką astronautów na pokładzie. Są to:

  • Anne McClain z NASA (1. misja);
  • David Saint-Jacques reprezentujący Kanadyjską Agencję Kosmiczną CSA (1. misja);
  • Oleg Kononienko – kosmonauta Roskosmosu (4. misja).

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem statek z astronautami zadokuje do ISS po sześciu godzinach i czterech minutach od startu, po wykonaniu czterech okrążeń wokół planety.

image
Anne McClain, Oleg Kononienko i David Saint-Jacques. Fot. NASA

Cała trójka astronautów jest dobrej myśli jeśli chodzi o przebieg misji. Ich statek został zgodnie z tradycją pobłogosławiony przed startem przez rosyjskiego duchownego prawosławnego.

Transmisję ze startu rosyjskiego pojazdu będzie można zobaczyć na żywo na portalu Space24.pl o godzinie 12:31 czasu polskiego (dn. 3 grudnia 2018 r.).

KomentarzeLiczba komentarzy: 35
Rafal
środa, 5 grudnia 2018, 17:33

@Davien jak zwykle, zabraklo agrumentow, to zaczynaja sie personalne wycieczki, typowe dla czytacza Wiki.

Davien
środa, 5 grudnia 2018, 16:03

Oho widze ze rozbawiony dorwał sie do klawiatury bez nadzoru i płacze na całego:)) Rozumiem że fakt iz wasze Sojuzy sa najbardziej zawodnym srodkiem lotów załogowych boli ale ani twój płacz ani twoich klakierów faktów nie zmieni, a te mówią same za siebie . Jednak istotnie rusofilia jest zabójcza dla myślenia jak udowadniasz panie rozbawiony:)

Davien
środa, 5 grudnia 2018, 16:00

Panie obserwator widze ze stanowczo zabrakło argumentów że taki płacz podniosłeś, noa le czego sie spodziewac po rusofilku,Masz rację do dyskusji z kims takim jak pan panei obserwator nie ma sensu sie zniżac i płakac na całego jak ty:)

Davien
środa, 5 grudnia 2018, 15:57

Rafałku, dziecko, liczyłem jedynie misje załogowe a tych wahadłowce miały 134 z dwom katastrofami, twoje "cudowne " Sojuzy przy podobnej liczbie lotów miały ich 2x wiecej wiec znowu sie skompromitowąłeś na całego płaczko:)

Rafal
środa, 5 grudnia 2018, 12:53

@Davien, zblazniles sie poraz kolejny, twoje fantastyczne wahadlowce wylataly ponizej 130 misji z tego dwie katastrofy, Sojuz od poczatku istnienia 1500+ samych zalogowych 140, reszty nie skomentuje bo jak zwykle nie masz nic do powiedzenia dzieciaku a glosno krzyczysz.