Czy Sojuz da radę? Pierwsza rosyjska misja załogowa do ISS po październikowej awarii [NA ŻYWO]

3 grudnia 2018, 11:34

W poniedziałkowe popołudnie z kosmodromu Bajkonur wystartuje rakieta nośna Sojuz-FG. Wyniesie kapsułę Sojuz z trzema astronautami na pokładzie, zmierzającymi ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Soyuz MS-11. Będzie to pierwsza tego typu misja od czasu październikowej awarii rosyjskiej rakiety, która zakończyła się szczęśliwym lądowaniem pojazdu z dwoma astronautami na kazachskim stepie. Transmisja startu na żywo na Space24.pl o 12:31.

Rosjanie dość szybko wyjaśnili przyczynę niebezpiecznego wydarzenia z 11 października, kiedy to po awarii rakiety kapsuła z załogą oddzieliła się od systemu nośnego i bezpiecznie wylądowała na Ziemi. Od tego czasu Roskomos z powodzeniem przeprowadził już kilka startów rakiet w ramach misji bezzałogowych.

Dziś, w poniedziałek 3 grudnia 2018 r., przypada kolej na start z załogą. O godzinie 12:31 CET rakieta Sojuz-FG wzbije się z kosmodromu Bajkonur. Wyniesie załogowy statek Sojuz z trójką astronautów na pokładzie. Są to:

  • Anne McClain z NASA (1. misja);
  • David Saint-Jacques reprezentujący Kanadyjską Agencję Kosmiczną CSA (1. misja);
  • Oleg Kononienko – kosmonauta Roskosmosu (4. misja).

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem statek z astronautami zadokuje do ISS po sześciu godzinach i czterech minutach od startu, po wykonaniu czterech okrążeń wokół planety.

image
Anne McClain, Oleg Kononienko i David Saint-Jacques. Fot. NASA

Cała trójka astronautów jest dobrej myśli jeśli chodzi o przebieg misji. Ich statek został zgodnie z tradycją pobłogosławiony przed startem przez rosyjskiego duchownego prawosławnego.

Transmisję ze startu rosyjskiego pojazdu będzie można zobaczyć na żywo na portalu Space24.pl o godzinie 12:31 czasu polskiego (dn. 3 grudnia 2018 r.).

KomentarzeLiczba komentarzy: 35
rozbawiony wiadomo kim i czym
czwartek, 6 grudnia 2018, 22:33

Davien'ek: " widze ze stanowczo zabrakło argumentów że taki płacz podniosłeś, noa le czego sie spodziewac po rusofilku,Masz rację do dyskusji z kims takim jak pan panei obserwator nie ma sensu sie zniżac i płakac na całego jak ty:)"... ;-) Proponuję zapoznać się i zastanowić nad znaczeniem mądrych polskich przysłów, które jak widać nic nie straciły na aktualności: "Uderz w stół, a nożyce się odezwą", “Przygania kocioł garnkowi, a sam smoli”. Pierwszego powiedzenia używamy w sytuacji, gdy osoba - mająca coś na sumieniu - doszukuje się aluzji do tego w wypowiedziach innych osób i demaskuje się gwałtowną reakcją. Drugiego powiedzenia używamy, gdy ktoś zwraca innym uwagę, a sam postępuje w taki właśnie sposób. Z oczywistych względów dalszy komentarz w tym wątku uważam za zbyteczny... ;-)

rozbawiony wiadomo kim i czym
czwartek, 6 grudnia 2018, 18:23

Nasz forumowy "bystrzak", a raczej sfrustrowany płaczek, znowu żałośnie zakwilił z braku jakichkolwiek argumentów merytorycznych... ;-) Cała grupka wzajemnej adoracji w propagandowej akcji próbuje jak może, a że niewiele może, to wychodzi jak zwykle, czyli staje się pośmiewiskiem polskich komentatorów... ;-) Swoją nieudolność próbują przesłonić wyświechtanymi propagandowymi sloganami i zgranymi chwytami socjotechnicznymi, które co najwyżej wywołują politowanie na Space24 i nie tylko... ;-)

Davien
czwartek, 6 grudnia 2018, 16:14

Rafałku i znowu płaczesz jak nie masz co powiedzieć bo prawda zabolała:)) Ale nie martw sie to dopiero poczatek:)

Davien
czwartek, 6 grudnia 2018, 16:13

Panie Nojatotamnwn jak widac nie dośc ze sie nie znasz i masz zerowa wiedzę na temat tego wypadku, to jeszcze płaczesz na całego usiłujac to ukryc. Dawno tak sie nie skompromitowałes ale u ciebie to norma.

Nojatotamnwm
czwartek, 6 grudnia 2018, 04:21

No tak Apollo 1 nigdzie nie leciał. Trudno żeby odbył się start z martwą załogą... Davien nie ma już co wymyślać...