Zmiana sternika w Polskiej Agencji Kosmicznej. Michał Szaniawski p.o. Prezesa

2 kwietnia 2019, 12:26
MSzaniawski
Źródło zdjęcia: polsa.gov.pl

Premier Mateusz Morawiecki 29 marca 2019 r. powierzył panu Michałowi Szaniawskiemu pełnienie obowiązków Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Decyzja związana jest ze złożeniem rezygnacji przez dotychczasowego Prezesa PAK, dr hab. Grzegorza Bronę. Michał Szaniawski będzie pełnił obowiązki Prezesa PAK przez okres 3 miesięcy, do czasu powołania prezesa agencji.

Michał Szaniawski jest absolwentem Katholieke Universiteit Leuven (Belgia) oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył specjalistyczne kursy na International Space University w Strasburgu oraz Wirtschaftsuniversität w Wiedniu. Ma kilkunastoletnie doświadczenie w zarządzaniu spółkami prawa handlowego. W ostatnich latach był Wiceprezesem Agencji Rozwoju Przemysłu oraz doradcą Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. W tym czasie odpowiadał m.in. za stworzenie Programu Wsparcia Sektora Technologii Kosmicznych w Polsce oraz za negocjacje w sprawie przystąpienia Polski do Inicjatywy Unii Europejskiej dotyczącej Ram Wsparcia Obserwacji i Śledzenia Obiektów Kosmicznych (EU SST). Od listopada 2018 r. był członkiem Rady Polskiej Agencji Kosmicznej.

Dotychczasowe osiągnięcia Polskiej Agencji Kosmicznej, takie jak dołączenie Polski do europejskiego Konsorcjum SST i klastra robotyki kosmicznej PERASPERA czy opracowanie Krajowego Programu Kosmicznego stanowią doskonały fundament dla dalszej działalności agencji i budują nową przestrzeń dla rozwoju krajowego sektora kosmicznego. Dziękuję dr. Bronie za jego zaangażowanie.

Michał Szaniawski, p.o. Prezesa PAK.

Dr hab. Grzegorz Brona piastował stanowisko Prezesa PAK od 14 marca 2018 r.

Źródło: PAK

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 31
Gall Anonim
czwartek, 11 kwietnia 2019, 14:45

Ooo nowy Kierownik biura turystycznego PAK. Swoją drogą to ciekawe kiedy ktoś zainteresuje się wycieczkami pracowników tej agencji ...

As
czwartek, 11 kwietnia 2019, 09:01

To chyba super być prezesem czegoś wirtualnego.

Robert W
czwartek, 4 kwietnia 2019, 15:59

Niestety ten pan i spółka to kompletny dyletant - tyle że ma układy w Ministerstwie i gabinecie politycznym. To raczej nie sternik tylko grabarz sektora kosmicznego. Wszyscy fachowcy odeszli - zostali młodzi, wykształceni i z wielkich miast.. smutne jak dobra zmiana traktuje ludzi i ten kraj...

Konrad
czwartek, 4 kwietnia 2019, 10:17

Po prostu pan Szaniawski potrzebował stołka i Emilewicz mu załatwiła. Formuła BMW w pełnej krasie... Zero kwalifikacji 100% znajomości. Dobra zmiana w praktyce!

kosmiczne androny?
czwartek, 4 kwietnia 2019, 00:11

To dobrze, że dobry organizator. Powinien jak najszybciej zorganizować PAK, zwłaszcza ustalić czym agencja ma być. Na tyle jasno, by politycy nie śmieli kwestionować przedstawionego im planu finansowania. Widocznie dotychczasowi prezesi nie mieli ogólnie mówiąc daru przekonywania, więc finansowanie było jakie było. Może NASA nie jest idealnym przykładem organizacji ale trudno szukać lepszego. Co istotne - zajmuje się także konkretną robotą. Nie jest wyłącznie "załatwiaczem" biegającym od decydentów do przemysłu i z powrotem. Zresztą jeśli mamy eliminować działania pozorne, podobnie aktywną politykę powinny statutowo wykazywać struktury każdej dziedziny na styku rząd-gospodarka, rząd-nauka. Zakładając słuszność rozumowania, można zaryzykować tezę o potrzebie wygospodarowania w różnych strukturach naszego państwa, nieco więcej miejsca dla fachowców technokratów, niż zostawili go humaniści. Inaczej nie będzie dobrze.