Reklama

Nawigacja

Rakieta Sojuz wyniosła kolejnego satelitę GLONASS. Błyskawicznie!

Fot. Roskosmos/Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
Fot. Roskosmos/Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

W poniedziałek 27 maja 2019 r. z rosyjskiego kosmodromu w Plesiecku, w północno-zachodniej części kraju, wystartowała rakieta Sojuz. W przestrzeń kosmiczną dostarczyła satelitę rosyjskiej konstelacji globalnego pozycjonowania GLONASS.

Rakieta Sojuz wzbiła się w powietrze o godzinie 8:23 czasu CEST. Wkrótce po starcie pojazd został trafiony przez piorun, co jednak w żaden sposób nie przeszkodziło w realizacji misji ani nie zniszczyło ładunku użytecznego. Po opuszczeniu platformy startowej rakieta skierowała się na południowy wschód.

Tym razem pojazd Sojuz dostarczył w przestrzeń kosmiczną satelitę nawigacyjnego GLONASS-M nr 58. Ważące 1415 kg urządzenie posłuży przez okres około siedmiu lat. Kontrolerzy lotu potwierdzili, że udało się nawiązać łączność z satelitą i że działa on prawidłowo.

Prawdopodobnie orbitujący już satelita zostanie zgodnie z rosyjską nomenklaturą wojskową oznaczony Kosmos 2534. Trafił on na średnią orbitę okołoziemską (MEO) o wysokości ok. 19100 km i inklinacji (nachyleniu jego płaszczyzny w stosunku do płaszczyzny ziemskiego równika) 64,8 stopnia.

Misję wyniesienia satelity, która potrwała łącznie nieco ponad 3,5 h, zrealizowała rakieta nośna Sojuz w wersji 2.1b. Na orbitę docelową satelitę GLONASS-M nr 58 dostarczył górny stopień rakiety – Fregat-M.

Rosyjski system globalnego pozycjonowania i nawigacji GLONASS ma charakter dual-use. Korzystają z niego zarówno użytkownicy wojskowi, jak i cywilni. Konstelacja satelitów GLONASS zapewnia globalne pokrycie.

Reklama

Komentarze

    Reklama