Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Podwyższone tempo indyjskich testów rakietowych. Nocna próba u schyłku października

Pociski Agni i Prithvi w ośrodku rozwojowym DRDO w Chandipur, Balasore. Fot. Wikipedia / Ansumang - CC BY-SA 3.0
Pociski Agni i Prithvi w ośrodku rozwojowym DRDO w Chandipur, Balasore. Fot. Wikipedia / Ansumang - CC BY-SA 3.0

Trzecim w ciągu niespełna dwóch miesięcy testem pocisku rakietowego zakończył się tegoroczny październik dla dowództwa strategicznego indyjskich sił zbrojnych i lokalnej agencji rozwoju obronnego DRDO. Wszystkie z dokonanych w tym czasie prób okazały się udane, a jednym z ich kluczowych założeń była ocena możliwości użycia arsenału rakietowego w niesprzyjających warunkach atmosferycznych i przy utrudnionej widoczności. W trakcie trwającej serii sprawdzono możliwości zarówno pocisków dalekiego, jak i krótkiego zasięgu rażenia.

Najbardziej aktualna z przeprowadzonych ostatnio prób rakietowych Indii odbyła się 30 października br. u wybrzeży stanu Orisa, leżącego nad Zatoką Bengalską. Próbne odpalenie rakiety balistycznej Agni-I przeprowadzono z mobilnej wyrzutni umieszczonej na poligonie rakietowym działającym na wyspie Abdul’a Kalama. Moment startu zanotowano ok. godz. 20.00 czasu lokalnego (15:30 czasu polskiego, CEST).

Test balistyczny (pocisku zdolnego do przenoszenia głowicy jądrowej) zorganizowano we współpracy między indyjską agencją rozwoju obronnego DRDO a przedstawicielstwem dowództwa strategicznego indyjskich sił zbrojnych. Zrealizowany w warunkach nocnych start miał potwierdzić skuteczność działania arsenału rakietowego krótkiego zasięgu przy ograniczonym zasięgu obserwacji wzrokowej. Użyta rakieta Agni-I, dysponująca masą 12 ton i zasięgiem w granicach 700-900 km, z powodzeniem osiągnęła wskazany cel.

Jak podano w oficjalnym komunikacie bezpośrednio po realizacji testu, przedmiotem zainteresowania indyjskiego dowództwa jest obecnie potwierdzenie osiągnięcia pełnego stopnia przygotowania i zaawansowania użytkowego posiadanych systemów balistycznych w każdych warunkach pogodowych i terenowych. Zapewniono przy tym, że siły zbrojne nie zwiększą ogólnej liczby testów nocnych kosztem ćwiczeń w warunkach dziennych. Wyspa Abdul’a Kalama została wskazana w tym kontekście jako najlepiej przystosowany obszar w Indiach do realizacji tego typu zadań.

Wcześniej w tym samym miesiącu Indie przetestowały w podobnych warunkach skuteczność działania pocisku rakietowego Prithvi-II. Próba wspomnianej rakiety krótkiego zasięgu (rzędu 350 km) odbyła się po zmroku 6 października tego roku. Test zrealizowano z pozytywnym wynikiem, zaledwie 13 dni po wcześniejszej wieczornej próbie przeciwrakietowego wariantu tego indyjskiego pocisku. Dokonano wówczas (23 września br.) skutecznego przechwycenia celu z użyciem rakiety antybalistycznej Prithvi Defence Vehicle (PDV).

Seria podobnych testów była realizowana przez DRDO i indyjskie siły zbrojne także w lipcu br., dotycząc m.in. oceny działania na wzburzonym morzu naddźwiękowego pocisku samosterującego PJ-10 BrahMos. Przeciwokrętowy pocisk dowiódł swojej skuteczności w użyciu przy warunkach z falami sięgającymi nawet dziewięciu metrów.

Reklama

Komentarze

    Reklama