Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Odliczanie dni do startu European Rover Challenge 2019

Fot. European Rover Challenge [roverchallenge.eu]
Fot. European Rover Challenge [roverchallenge.eu]

Zaledwie dwa tygodnie pozostały do rozpoczęcia rozgrywanych w Polsce międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich, European Rover Challenge 2019. Organizowana co roku impreza ma status największego tego typu wydarzenia w Europie i niezawodnie gromadzi setki uczestników z całego świata. W tym roku organizatorzy zawodów zapraszają wszystkich zainteresowanych do śledzenia rywalizacji w Kielcach.

Żeby zobaczyć scenerię rodem z Marsa wcale nie trzeba organizować misji kosmicznej na sąsiednią planetę. Wystarczy przyłączyć się do prawie 400 zawodników z pięciu kontynentów, którzy już za dwa tygodnie przyjadą do Kielc, żeby wziąć udział w finale międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge.

Finał piątej edycji ERC odbędzie się w dniach 13-15 września 2019 roku na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Poza obserwacją zmagań zespołów na odwiedzających czekać będzie również Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych, a także prelekcje oraz warsztaty dla młodszych i starszych pasjonatów nauki.

40 zespołów, 15 krajów, 5 kontynentów

Interplanetar, Reactor, Robocol czy D.I.A.N.A. – to nie nazwy nowo odkrytych ciał niebieskich, choć skojarzenia z kosmosem są jak najbardziej słuszne. Tak nazywają się niektóre z drużyn, które zakwalifikowały się do udziału w tegorocznym ERC.

Łącznie w Kielcach pojawi się 40 zespołów, m.in. z Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Turcji, Indii czy Australii. Wśród uczestników zobaczyć będzie można kanadyjską drużynę Robotics for Space Exploration z Uniwersytetu w Toronto (zdobywców brązowego medalu podczas ERC 2018) i czeską RoverOva z Uniwersytetu w Ostravie, która w zeszłym roku debiutowała w zawodach zajmując w ostatecznym rankingu drużyn czwarte miejsce. Po raz pierwszy European Rover Challenge gościć będzie także zespoły z Peru czy Sri Lanki. Wśród finalistów nie mogło zabraknąć silnej reprezentacji z Polski. W szranki o złoty medal staną m.in. ekipy z Gliwic, Krakowa i Łodzi, a także ubiegłoroczny zwycięzca ERC – drużyna IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej.

image
Plakat promujący European Rover Challenge 2019. Ilustracja: ERC [roverchallenge.eu]

 

Na potrzeby zawodów na kampusie kieleckiej uczelni zostanie uformowane pole marsjańskie, które swoim kształtem, kolorem i składem geologicznym imitować będzie powierzchnię Czerwonej Planety. To na tym torze zawodnicy rywalizować będą w czterech konkurencjach terenowych, których zadaniem jest zaprezentowanie możliwości stworzonego przez nich robota marsjańskiego i jego zdalnej nawigacji.

Bolidy, drony i warsztaty budowy robotów

European Rover Challenge jest imprezą otwartą, z wstępem wolnym dla wszystkich widzów. W Strefie Pokazów Naukowo-Technologicznych na pasjonatów kosmosu, robotyki i nauki w każdym wieku czekać będzie kilkadziesiąt namiotów wypełnionych po brzegi atrakcjami. Wśród nich m.in. pokazy eksperymentów naukowych, warsztaty budowy robotów, rakiet oraz mini balonów stratosferycznych, symulacje hologramowe i przejazdy bolidów. Zobaczyć będzie można także prezentacje polskich urządzeń stworzonych przez firmy sektora kosmicznego, które wykorzystywane są w misjach kosmicznych ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) i NASA.

Międzynarodowe zawody robotów marsjańskich ERC to dla publiczności także okazja, by spotkać na żywo znanych i lubianych popularyzatorów nauki i kosmosu. Dr Tomasz Rożek – fizyk, dziennikarz naukowy i autor kanału „Nauka. To Lubię!” na Facebooku będzie przeprowadzał wywiady z gośćmi specjalnymi wydarzenia, studio komentatorskie oraz transmisję online poprowadzi Piotr Kosek z największego astronomicznego programu internetowego „Astrofaza”, a w roli gospodarza wydarzenia ponownie wystąpi Karol Wójcicki, twórca fanpage’a „Z głową w gwiazdach”. Dla widzów organizatorzy przygotowali także pokazy naukowe z Wiktorem Niedzickim – twórcą niezwykle popularnego w latach 80. i 90. cyklu programów „Laboratorium” w TVP.

Nauka i biznes zacieśniają współpracę

Oprócz międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich i Strefy Pokazów dla publiczności, w programie piątej edycji ERC znalazło się również miejsce na konferencję mentoringowo-biznesową, która obejmować będzie dwa główne tematy.  

Pierwszym jest biznes i przedsiębiorczość. W tym bloku prezentowane będę realne przykłady współpracy firm z sektora kosmicznego z podmiotami z innych branż oraz korzyści dla lokalnych firm, jakie płyną z uczestnictwa w międzynarodowych projektach kosmicznych. Przedstawione zostaną również studia przypadków wdrożeń technologii kosmicznych w branży medycznej i teleinformatycznej. Drugi główny temat konferencji to robotyka, w tym m.in. rozwój europejskiego klastra robotyki PERASPERA, możliwości komercjalizacji projektów akademickich oraz ziemskie zastosowania łazików, np. w rolnictwie, górnictwie czy służbach mundurowych.

Wśród prelegentów spotkać można będzie m.in. głównych inżynierów misji ExoMars z Europejskiej Agencji Kosmicznej, reprezentantów zagranicznych agencji kosmicznych czy też przedstawicieli największych firm europejskiego przemysłu kosmicznego, takich jak AIRBUS, SENER i GMV. Program konferencji będzie realizowany w trakcie dwóch pierwszych dni trwania zawodów. Szczegółowe informacje na temat obszarów tematycznych, terminów i sposobu rejestracji na wydarzenie dostępne są na stronie internetowej wydarzenia. Konferencja jest organizowana przy wsparciu Polskiej Agencji Kosmicznej.

Marsjański klimat w drodze do pracy

Mieszkańcy Kielc już mogą poczuć przedsmak tego, co będzie się działo podczas tegorocznych zawodów ERC. Od 20 sierpnia bowiem po ulicach stolicy województwa świętokrzyskiego kursuje Marsobus – pierwszy w Polsce edukacyjny autobus marsjański wypełniony po brzegi ciekawostkami o Czerwonej Planecie. Pasażerowie komunikacji miejskiej w Kielcach mogą teraz podczas codziennych podróży po mieście dowiedzieć się m.in. dlaczego marsjańska ziemia ma charakterystyczny rdzawy kolor, jak długo trwa rok na Marsie oraz jaki kolor ma zachodzące na tej planecie słońce. Organizatorzy ERC wykorzystali przestrzeń w autobusie, by przybliżyć również podróżnym temat polskich urządzeń, które już biorą udział w misjach marsjańskich. Marsobus, jako część taboru MPK, będzie kursował na różnych trasach aż do 15 września.

Piąta edycja European Rover Challenge odbędzie się w dniach 13-15 września na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Wstęp jest bezpłatny.

Współorganizatorami European Rover Challenge 2019 są Europejska Fundacja Kosmiczna i Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A. oraz Mars Society Polska, Województwo Świętokrzyskie, Politechnika Świętokrzyska przy współpracy z Miastem Kielce oraz Akademią Leona Koźmińskiego – współorganizatorem konferencji mentoringowo-biznesowej.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Z kolei jednym z patronów medialnych European Rover Challenge jest serwis Space24.

Autobus edukacyjny jest efektem współpracy firmy komunikacyjnej Planet Partners, członka Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, z organizatorami ERC oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Kielcach.

Reklama

Komentarze

    Reklama