Kreml: będziemy ściśle monitorować działania NATO w kosmosie

22 listopada 2019, 18:29
1238487
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w piątek 22 listopada 2019 roku. Fot. kremlin.ru

Jak donosi rosyjska agencja informacyjna TASS, deklaracje NATO po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw sojuszniczych w Brukseli wzbudziły zaniepokojenie na Kremlu i spotkały się z oficjalnym komentarzem ze strony rosyjskiego rządu.

Jeszcze w czwartek 21 listopada oficjalne stanowisko Rosji w sprawie decyzji podjętych na niedawnym spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej w Brukseli przedstawiła rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa. Jak wskazała, Rosja uważnie przygląda się aktywności NATO w przestrzeni kosmicznej i wzywa państwa członkowskie Sojuszu do udziału w wysiłkach na rzecz zapobiegania wyścigowi zbrojeń w kosmosie.

W cytowanej przez agencję TASS wypowiedzi Zacharowa podkreśla, że deklaracje NATO w sprawie uznania kosmosu za przestrzeń operacji obronnych „budzą niepokój". Zarzuciła przy tym Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego nastawienie na "osiągnięcie supremacji we wszystkich sferach oddziaływania, ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami", takimi jak militaryzacja i eskalacja napięć. „Uważnie obserwujemy, co zostanie zrobione, aby wcielić w życie oświadczenia Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga - o tym, że ​​organizacja nie zamierza umieszczać broni w kosmosie” - podkreśliła rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

Zacharowa podkreśliła przy tym, że wyścig zbrojeń w przestrzeni kosmicznej jest w stanie wywołać najbardziej negatywne skutki dla bezpieczeństwa międzynarodowego i stabilności strategicznej. „Opieramy się na założeniu, że przekształcenie przestrzeni kosmicznej w scenę konfrontacji militarnej nie spełniłoby interesów bezpieczeństwa żadnego kraju na świecie, w tym państw członkowskich NATO” - cytuje TASS.

Dzień później do najnowszych decyzji NATO nawiązał również sam Władimir Putin, podkreślając podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej swoje "poważne zaniepokojenie" domniemaną ekspansją Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) na Wschód oraz oznakami jej zainteresowania militaryzacją przestrzeni kosmicznej. Stwierdził, że w ciągu ostatnich 5 lat NATO szybko zbliża się do granic Rosji.

W tym i zarazem szerszym kontekście prezydent Rosji zapowiedział realizację od 2020 roku nowego państwowego planu rozwoju uzbrojenia, którego program zarysowany ma być w perspektywie do 2033 roku. W jego obrębie przewidywane są projekty rozwoju m.in. bezzałogowych aparatów zwiadowczych, laserowych i hipersonicznych systemów uzbrojenia oraz zrobotyzowanych układów "mogących wykonywać różnorodne zadania na polu walki". Putin dookreślił, że "chodzi o nowoczesne i perspektywiczne modele broni o wysokiej precyzji i środków obrony powietrzno-kosmicznej, a także o aktywne zastosowanie technologii sztucznej inteligencji przy konstruowaniu sprzętu wojskowego".

Wypowiedzi ze strony rosyjskich władz nawiązują do decyzji podjętych na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli w środę 20 listopada. Jens Stoltenberg przekazał po obradach, że Sojusz podjął decyzję o ogłoszeniu przestrzeni kosmicznej piątą uznaną dziedziną operacyjną. Zastrzegł przy tym, że NATO nie ma zamiaru umieszczać broni w kosmosie.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 57
Veritas
środa, 27 listopada 2019, 21:03

W dniu 25 listopada 2019 roku z kosmodromu Plesieck w obwodzie archangielskim wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.1w z wojskowym satelitą inspekcyjnym. Zadaniem rosyjskiego satelity, który prawdopodobnie otrzyma oznaczenie Kosmos-2542, będzie monitorowanie pracy innych satelitów, własnych i obcych. Rosyjski satelita manewrując na orbicie może się do nich zbliżać na niewielką odległość, w celu wykonania obserwacji optycznej i przechwycenia sygnałów elektromagnetycznych. Poprzedni rosyjski satelita inspekcyjny podobnego typu, oznaczony jako Kosmos-2519, został przez Rosjan umieszczony na orbicie okołoziemskiej w czerwcu 2017 roku. Przy użyciu aparatów posiadających oznaczenia Kosmos-2521 i Kosmos-2523, przeprowadzane następnie były inspekcje innych satelitów. W związku z powyższy można założyć, że Rosja posiada możliwości ścisłego monitorowania działań NATO w Kosmosie...

ale czad
wtorek, 26 listopada 2019, 21:52

Podoba mi się "znafca", który twierdzi, że Rosja jest "taksówkarzem" który genialnych Amerykanów "dostarcza" w kosmos bo oni sami nie są w stanie teraz i w najbliższym czasie tego zrobić. Szok.

Davien
poniedziałek, 25 listopada 2019, 16:55

Panie Niuniu i ładnie tak zmyslac:) prototyp Starshipa nie eksplodował , doszło do jego uszkodzenia podczas próby sprawdzenia jakie maksymalnie ciśnienie moze wytrzymac jego zbiormik i instalacje czyli normalne przy tego typu tescie. Na orbite tez jak na razie jedynie Rosja wysyłała broń, w tym stację bojową Palus ale ta z powodu awarii nei weszła na orbite

Ecco
niedziela, 24 listopada 2019, 11:07

Kolejny żart Rosji."Będziemy"? Od paru lat agencje kosmiczne informowały o niespodziewanych i zaskakujących z punktu widzenia technologi kosmicznych "manewrach" orbitalnych rosyjskich satelitów. Wg tych agencji rosyjskie satelity zbliżały się wielokrotnie i systematycznie niebezpiecznie blisko , wykonywały ruchy kolizyjne i zakłócały transmisje wybranych urządzeń. Rosja jak łatwo znaleźć to w publikacjach zawsze tłumaczyła t o awariami swych ha ha "pokojowych" satelitów. Jak widać jednak Rosja j u z prowadzi w kosmosie wojnę na razie hybrydową, ale i tak wyraźnie wyprzedza w tym resztę świata. Tylko ostatni naiwniak berUe wierzył w pokojowe zapewnienia Rosji. Rosja o ile nie spotka się z twardą odpowiedzią, zawsze robi to co chce , nie licząc się ani z prawem międzynarodowym ani zasadami pokojowego współistnienia. Na szczęście Zachód budzi się powoli i zaczyna traktować agresywny reżim Rosji tak , jak na to zasługuje.

Ciekawski
niedziela, 24 listopada 2019, 09:29

Oby USA coś tam zmajstrowali...Żenadą jest że wróg musi wynosić kapsułami z lat 60 tak światłych obywateli ameryki na ISS....żal patrzeć jak płaszczą się przed Kremlem....dobre sobie ...tyle lat???

Tweets Space24