Finał misji Crew-1. Nocne wodowanie załogowej kapsuły Dragon 2

2 maja 2021, 13:16
iss065e002261
Fot. NASA [nasa.gov]

Misja SpaceX Crew-1 przeszła już do historii. Pomimo niewielkich przetasowań terminów spowodowanych złymi warunkami pogodowymi, w niedzielę 2 maja przed godziną dziewiątą czasu polskiego (CEST) doszło do lądowania kapsuły Crew Dragon Resilience w rejonie Zatoki Meksykańskiej. Było to pierwsze nocne wodowanie w wykonaniu Amerykanów od ponad pół wieku. Czworo astronautów bezpiecznie powróciło na Ziemię po niespełna półrocznym pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Przypomnijmy, start pierwszej pełnoprawnej misji SpaceX Crew-1 odbył się 16 listopada 2020 roku, tradycyjnie z przylądka Cape Canaveral z kompleksu startowego 39A. Załogowa kapsuła Dragon 2 Resilience (nazwa została wybrana przez załogę) przebywała łącznie w kosmosie 167 dni. W skład misji wchodziło czworo astronautów: troje z NASA (Michael Hopkins - dowódca misji, pułkownik amerykańskich sił powietrznych, drugi raz w kosmosie; Victor Glover - pilot, komandor porucznik lotnictwa marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, pierwszy raz w kosmosie; Shannon Walker - doktor fizyki, specjalistka misji, drugi lot w kosmos; oraz jeden astronauta z Japońskiej Agencji Kosmicznej - Soichi Noguchi, w roli specjalisty misji, trzeci lot w kosmos).

Zamknięcie włazu kapsuły nastąpiło jeszcze w sobotę, około godziny 18.26 czasu wschodniego (w Polsce była już niedziela, godzina 00:35 czasu CEST). Po ponad dwugodzinnej procedurze zamykania śluzy nastąpiło automatyczne odłączenie kapsuły Resilience od portu cumowniczego PMA-3 modułu Harmony. Od tego momentu do lądowania dzieliły już tylko 6 godzin. Następnie moduł zaopatrzeniowy statku Dragon 2 został wyczepiony, a pojazd włączył swoje silniki hamujące w celu zmiany trajektorii lotu na przecinającą atmosferę ziemską. Po przebiciu się przez jej gęste warstwy kapsuła wodowała u wybrzeży Florydy o godzinie 2:56 nad ranem (8:56 środkowoeuropejskiego czasu letniego - CEST), kończąc wielomiesięczny pobyt załogi Crew-1 w przestrzeni kosmicznej. Kilka momentów później ekipa ratunkowa zabezpieczyła pojazd i podjęła załogę.

Nocne wodowanie było o tyle wyjątkowe, że ostatnie tego typu miało miejsce przy zakończeniu misji Apollo 8 w dniu 27 grudnia 1968 roku. Aktualny wyczyn NASA i SpaceX to przy tym drugie załogowe lądowanie na wodzie w XXI wieku – te historyczne miały miejsca podczas misji Skylab w połowie lat siedemdziesiątych, kiedy to wykorzystywano jeszcze legendarne kapsuły Apollo.

image
Moment pomyślnego wodowania kapsuły misji Crew-1. Fot. NASA [nasa.gov]

Lot SpaceX Crew-1 był pierwszym pełnoprawnym użytkowym lotem załogowym kapsuły Dragon 2 i rakiety nośnej Falcon 9. Poprzedni, SpaceX Demo-2 był również załogowy, niemniej był to ostatni lot certyfikacyjny, dopuszczający ostatecznie pojazd spółki Elona Muska do lotów kosmicznych z astronautami na pokładzie. Obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywa misja Crew-2, która towarzyszy rosyjskiemu Sojuzowi MS-18 w ramach Ekspedycji 65. Na przełomie Ekspedycji 64 i Ekspedycji 65 na stacji orbitalnej panował tłok – do momentu wejścia astronautów misji Crew-1 do kapsuły przebywało na niej aż 11 osób. Jednakże do wyrównania rekordu trochę brakowało – ustanowił go skład 13 astronautów oraz kosmonautów, który przebywał na ISS w marcu 2009 roku.

Obecnie na stacji pozostało siedmiu astronautów – trzech z misji Sojuz MS-18 i "czwórka" z Crew-2. Ta druga misja potrwa do października br. Następny załogowy lot na stację orbitalną w amerykańskim wykonaniu został zaplanowany na 23 października 2021 roku, w ramach misji Crew-3. Niemniej jeszcze wcześniej, bo 15 września, może się odbyć inny załogowy lot w wykonaniu SpaceX – pierwszej w stu procentach cywilnej misji, kryjącej się pod nazwą Inspiration4. Do tego celu zostanie wykorzystana ta sama kapsuła Resilience, która w niedzielę lądowała u wybrzeży Stanów Zjednoczonych. To oznacza, że do jej następnego lotu zostały tylko 4 miesiące. Dzięki pojazdom wielokrotnego użytku loty komercyjne stają się zatem coraz bardziej powszechne.


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
taka prawda
niedziela, 2 maja 2021, 16:18

Brawo, prywatna firma zlokalizowana w USA wreszcie przebiła starą bo pochodzącą z lat 60-tych technologię Rosji. USA rękoma prywatnej firmy wreszcie potrafi zabrać astronautów do i z MSK. Po tylu latach dorównali Rosjanom. Osobiście mam wielkie obawy ci by było gdyby start nie był prawidłowy tak jak ostatnio w Rosji i musiały by zadziałać procedury awaryjne, Rosjanie kazali się mistrzami i cała załoga wyszła bez szwanku, obyśmy nie musieli się o tym przekonać.

wtorek, 4 maja 2021, 02:30

Od kiedy Rosjanie używają wielorazowych systemów nośnych i statków kosmicznych???? Rosja to Z Kazachstanu ludzi w kosmos wysyła...

rED
poniedziałek, 3 maja 2021, 18:38

Kiedy rosyjski dron będzie latał na Marsie?

złośliwy
poniedziałek, 3 maja 2021, 22:36

Dzień po tym jak Ukraina znajdzie się w NATO.Musisz uzbroić się w cierpliwość.

Davien
środa, 5 maja 2021, 11:55

Ukraina od dekad będzie w NATO a Rosja dalej z LEO nei będzie sie w stanie ruszyć;)

De
poniedziałek, 3 maja 2021, 02:33

Chwalisz Rosjan za to że parę lat temu ich "niezawodna" rakieta Sojuz rozpadła się w powietrzu?

Ed
wtorek, 4 maja 2021, 12:03

I nikt nie zginął ....

Davien
poniedziałek, 3 maja 2021, 00:14

Wow, no popatrz a do 2011r same tylko amerykańskei wahadłowce przewiozły w kosmos wiecej ludzi niz Rosja od Gagarina. To Rosja od czasó Gemini rozpaczliwie goni USA i dogonic nie może, a rakiety USa z lat 60-tych są lepsze niz to co Rosja ma w tej chwili:) I jak pokazuje dzień dzisiejszy dalej Rosja kilkadziesiąt lat w tyle za USA.

taka prawda
poniedziałek, 3 maja 2021, 03:42

WoW i zabiły najwięcej ludzi w programach kosmicznych, masz Davienku poczucie wisielczego humoru

Wgf
środa, 5 maja 2021, 11:46

Efekt skali Latasz dużowiększe ryzyko ofiar.Amerykanie latali dużo częściej od Rosjan.Polska wcale i ofiar ma mniej niż Rosja.Zresztą jak chcesz już być precyzyjny to ros.program kosmiczny poniósł najwięcej ofiar-katastrofa Nedelin i Wostok 2M w 1980r

Davien
piątek, 7 maja 2021, 13:06

Nedelin nie ma zwiazku z programem kosmicznym tylko był to wypadek związany z rakietami balistycznymi. Podobnie jak w USA eksplozja Titana.

wtorek, 4 maja 2021, 02:30

No raczej pamiętny wybuch na kosmodromie zabił wiecej ludzi.

Davien
wtorek, 4 maja 2021, 00:57

Najwięcej ludzi to zabiły rakiety Wostok/Sojuz po ponad 50 osób( do tylu się Rosja przyznała oficjalnie) wiec lepiej juz skończ .

Bania
niedziela, 2 maja 2021, 23:29

Dorównali..hehe..powiadasz ? Masz poczucie humoru.

Davien
poniedziałek, 3 maja 2021, 12:59

Ale wiesz że żeby dorównać Rosji to USA musiałoby się cofnąc w rozwoju o dekady? Bo wyprzedziło Rosje juz w latach 60-tych i ciagle się oddala:)

fifi
poniedziałek, 3 maja 2021, 22:38

Znasz te słynne słowa Radka Sikorskiego?I nic?Cóż...:)

yaro
poniedziałek, 3 maja 2021, 03:46

a czym przebili ? bo zabierają jednego więcej ? czym ich lądowanie różni się od rosyjskiego ? potrafią wylądować na lotnisku z włączonymi silnikami, czy używają spadochronu tak jak ruskie i zamiast na lądzie lądują na oceanie ? ... czekam na rzetelne wyjaśnienie ....

Wania
czwartek, 6 maja 2021, 00:16

Dotarło? Rosja mimo posiadania wreszcie dla siebie najlepszych według ciebie silników rd-180 i mogąca wynosić nareszcie głównie swoich kosmonautów jakoś w kosmosie nie błyszczy. Stare rakiety... Okradany kosmodrom, moduł nauka ciągle na ziemi, Angara zniknęła nie wiadomo gdzie, w ilości startów spadli z pierwszego na trzecie miejsce... A Rogozin wiecznie żywy.

Fsr
środa, 5 maja 2021, 11:04

1 przewaga Dragona:Kapsuła jest 7-osobowa i tylko na potrzeby ISS zabiera 4 ludzi plus ładunek zamiast 3 pozostałych.Sojuz zabierze tylko 3 kosmonautów i to bardzo ciasno upchanych.A więc Dragon ma aż o 230% większe możliwości transportu ludzi 2 przewaga Dragona:rakietowy system ratunkowy zintegrowany z kapsułą umożiiwia ewakuację na każdym etapie lotu podczas gdy ten w Sojuzie jest odstrzeliwany na pewnej wysokości. 3 przewaga Dragona:kapsuła jest wielokrotnego użytku,Sojuz to jednorazówka 4 przewaga Dragona:nowoczesny i przyjazny interfejs oparty o ekrany dotykowe.Ten w Sojuzie to muzeum a ściśnięta załoga dosłownie używa kijka żeby dosięgnąć do przełączników 5 przewaga Dragona:aż 4 spadochrony zapewniające dużą redundację,Sojuz używa tylko jednego 6 przewaga Dragona: dużo bezpieczniejsza rakieta którą jest wynoszony z o wiele większymi marginesami bezpieczeństwa.Falcon posiada tylko 2 stopnie napędowe.Sojuz ma 2 stopnie plus 4 odrzucane boostery a każda separacja to ryzyko(tak doszlo do katastrofy parę lat temu). Falcon ma znacznie większy udźwig i 9 silników,prawdopodobnie tracąc nawet 2 dowiózlby Dragona na orbitę kosztem utraty boostera.Tymczasem masa kapsuły Sojuz jest na granicy udźwigu rakiety i wszelkie problemy z silnikiem oznaczają awaryjny powrót balistyczny kapsuły który jest niebezpieczny bo załoga poddana jest wielkim przeciążeniom.

żenua
wtorek, 4 maja 2021, 17:53

Lądowanie rakiety która wyniosła Dragona różni się znacznie. I nie jeden więcej a czterech więcej :).ponad 2x.

wyjaśniam
wtorek, 4 maja 2021, 02:33

Wielorazowe rakiety nośne. Sam statek też wielorazowy, a nie jednorazowa beczka, w której czasem ktoś wierci dziurę i zakleja gumą do żucia :) I nie jeden więcej tylko czterech więcej.

Davien
wtorek, 4 maja 2021, 00:59

We wszystkim: statek wielokrotnego uzytku, zabierający 2x tyle osób co antyczne Sojuzy i znacznie od nich nowoczesniejszy, zdolny do zabrana oprócz załogi tez ładunku, wynoszony przez rakiete wielokrotnego uzytku o udżwigu 3x takim jak mają Sojuzy, Masz cos jeszzce Yaro do dodania:)

Tweets Space24