Reklama

Strona główna

Ambitne plany kosmiczne ZEA: analog marsjańskiego miasta i misja na Czerwoną Planetę do 2020 r.

Widok na nabrzeże stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Zabi. Fot. Domena publiczna
Widok na nabrzeże stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Zabi. Fot. Domena publiczna

Dyrektor techniczny Mohammad Bin Rashid Space Centre (MBRSC), Salem Humaid Al Marri zapowiedział na 68. Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym ambitne plany zbudowania analogu marsjańskiego miasta na powierzchni Ziemi. Ponadto, wkrótce ruszy rekrutacja do korpusu astronautów do przyszłego programu załogowych lotów kosmicznych autorstwa ZEA.

Według słów Al Marriego, ZEA ma przed sobą dwa kluczowe, duże projekty. Pierwszy – stworzenie racjonalnego, załogowego programu lotów kosmicznych, czyli takich, które są oparte na działalności naukowo – badawczej.

Drugi polega na zaprojektowaniu i zbudowaniu Mars Space City, który będzie analogiem marsjańskiego miasta o pełnej samowystarczalności. Będzie on służył do opracowywania i badania technologii kluczowych dla kolonizacji przestrzeni kosmicznej, a także lepszego życia na Ziemi.

Salem Humaid Al Marri twierdzi, że ZEA pod koniec tego roku lub w pierwszym kwartale następnego otworzą rekrutację do korpusu astronautów, którzy polecą w przestrzeń kosmiczną jeszcze w 2021 roku, w 50 rocznicę powstania Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Według jego opinii, w pierwszej turze przyjętych zostanie od 4 do 6 kandydatów na astronautów, a proces szkolenia potrwa ok. 6 – 10 miesięcy. Nie są jeszcze znane kryteria procesu rekrutacyjnego. ZEA póki co nie ujawniają, jak wyniosą ludzi poza ziemską studnię grawitacyjną, lecz mówi się o propozycjach użycia rosyjskich Sojuzów w locie na ISS lub statków Shenzou na chińską stację kosmiczną, która ma powstać do 2020 r.

Podobno MBRSC rozważa także skorzystanie z oferty Boeinga bądź SpaceX. Zjednoczone Emiraty nie kryją się także z zamiarem lotu w marsjańskie okno startowe w 2020 roku. Już jakiś czas temu podano do wiadomości, że planują zorganizować bezzałogową misję orbitera „Nadzieja”, który badałby atmosferę Czerwonej Planety.

Z kolei Mars Space City jest projektem, który po ukończeniu zapewni Zjednoczonym Emiratom Arabskim największy na świecie analog i kompleks do celów symulacyjnych i badawczo–rozwojowych jednocześnie. Głównym celem będzie opracowywanie technologii, które mogą się okazać kluczowe w procesie kolonizacji przestrzeni kosmicznej. Szczególny nacisk będzie kładziony na technologię samodzielnego odzysku energii, wody i żywności (tzw. in-situ resources utilization – technologia ISRU), która potem z powodzeniem może znaleźć zastosowanie na Ziemi. Wg Al Marriego, Mars Space City powstanie przy współpracy MBRSC, władz miasta Dubaj i duńskiego architekta Bjarke Ingelsa. Dominującą metodą w procesie produkcji ma być druk 3D.

Program załogowych lotów kosmicznych oraz budowy największego analogu na świecie wpisuje się w niedawno ogłoszony przez ZEA program „Mars 2117” - zbudowanie marsjańskiego, w pełni samowystarczalnego miasta w ciągu 100 lat.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są w posiadaniu nie tylko trzech satelitów (w tym DubaiSat-1 i 2) i prężnego programu obserwacji Ziemi, ale także planują rozpocząć projektowanie własnego statku kosmicznego. Nie kryją, że pomimo faktu, iż dopiero niedawno dołączyli do międzynarodowego wysiłku w dziedzinie eksploracji kosmosu, chętnie zajęliby miejsce równe innym liderom w tej dziedzinie. Twierdzą, że dowodem na zadatki do takiego traktowania jest wybranie Dubaju jako następnego gospodarza Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w 2020 roku, po Bremie i Waszyngtonie.

Czytaj też: ZEA stawia na rozwój sektora kosmicznego

Maksymilian Augustyn

Reklama

Komentarze

    Reklama