Reklama

Technologie wojskowe

47 lat międzykontynentalnych Minutemanów

Fot. US Air Force / af.mil
Fot. US Air Force / af.mil

W kwietniu 2017 roku minęło 47 lat od wprowadzenia do służby w arsenale strategicznym Stanów Zjednoczonych pocisków balistycznych LGM-30G Minuteman III. Począwszy od 1970 roku pozostają one niezmiennie trzonem lądowego komponentu amerykańskiej triady jądrowej. Na krótko przed zbliżającym się półwieczem służby rakiet siły zbrojne USA wciąż nie zamierzają rezygnować z ich dalszej wieloletniej eksploatacji.

Amerykańskie siły zbrojne realizują aktualnie plan gruntownego „odświeżenia” posiadanego arsenału lądowych pocisków balistycznych LGM-30G Minuteman III. Przegląd ma charakter systemowy (Programmed Depot Maintenance, PMD) i ma na celu weryfikację niezawodności oraz dostosowanie całego zespołu bojowego do wymogów służby trwającej co najmniej do 2030 roku. W toku procedury szczegółowym oględzinom poddawane są zarówno same rakiety, jak i obsługujące je silosy wraz z infrastrukturą pomocniczą.

Jest to pierwszy w historii Sił Powietrznych USA przypadek realizacji systemowego przeglądu technicznego w zakresie naziemnych elementów uzbrojenia strategicznego. Wcześniej podobne procedury wdrażano przede wszystkim względem użytkowanych od dłuższego czasu zasobów sprzętu lotniczego, jak bombowce strategiczne. Z założenia przegląd ma jedynie charakter konserwacyjny, choć w jego trakcie mogą być również prowadzona częściowa modernizacja składników całej infrastruktury, głównie w zakresie pomocniczych systemów sterowania.

Jak dotąd, proces zrealizowano już w jednostce pocisków balistycznych zlokalizowanej w bazie sił powietrznych USA Malmstrom w stanie Montana. Prace w tym zakresie zakończono jeszcze w maju 2017 roku. Za jego przeprowadzenie odpowiedzialna była 583. Eskadra Remontowa Rakiet Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (583rd Missile Maintenance Squadron).

USA: Druga próba pocisku balistycznego w ciągu tygodnia

Wykonanie gruntownego przeglądu pocisków Minuteman wymaga każdorazowo wydobycia rakiet z wyrzutni i odprowadzenia ich na specjalnie przygotowane stanowiska remontowe. Odrębny zespół konserwacyjny pracuje też na miejscu, zajmując się przeglądem silosu. Podejmowane czynności sprowadzają się m.in. do oceny sprawności śluz i włazów, wymiany oraz modernizacji elementów aparatury sterującej oraz usunięcia korozji. Czas trwania całego procesu remontowego rozłożony jest na dwa miesiące.

Gdy trzecia generacja rakiet Minuteman wchodziła do służby w kwietniu 1970 roku, okres ich niezawodności gwarantowano na zaledwie 10 lat. Niemniej jednak, stwierdzona w trakcie służby żywotność i niezawodność sprzętu skłoniła dowództwo sił strategicznych USA do zmiany kalkulacji. Z czasem przyjęto względem lądowych systemów strategicznych zasadę „fly-to-fail”, czyli bezterminowej kontynuacji użytkowania w oparciu o ścisły harmonogram cyklicznych prób i przeglądów sprawności technicznej.

Na wyposażeniu US Air Force Global Strike Command pozostaje wciąż ponad 400 operacyjnych pocisków balistycznych Minuteman III. Siły powietrzne USA prowadzą równolegle prace na rzecz stworzenia godnego następcy systemu.

Reklama

Komentarze

    Reklama