Reklama

SATELITY

Airbus zbuduje nowe satelity dla programu Copernicus

Ilustracja: Airbus Defence & Space
Ilustracja: Airbus Defence & Space

Europejska Agencja Kosmiczna zleciła firmie Airbus Defence & Space zbudowanie dwóch dodatkowych satelitów dla programu obserwacji Ziemi Copernicus. Wartość kontraktu wynosi 285 mln Euro. Dwa nowe modele, o nazwach „Sentinel-2C” i „Sentinel-2D”, będą monitorować środowisko naturalne oraz powierzchnie lądów, a od 2021 roku będą kontynuować pomiary wykonywane przez pierwsze dwa satelity w ramach europejskiego programu Copernicus.

Europejska Agencja Kosmiczna zleciła firmie Airbus Defence & Space zbudowanie dwóch dodatkowych satelitów dla programu obserwacji Ziemi Copernicus. Wartość kontraktu wynosi 285 mln Euro. Główny wykonawca zamówienia stanie przy tym na czele międzynarodowego, przemysłowego konsorcjum złożonego z ponad 50 firm z 17 krajów Europy i ze Stanów Zjednoczonych.

Oddział Airbus Defence and Space w Friedrichshafen w Niemczech jest odpowiedzialny w programie Sentinel 2 za projekt systemu, integrację platformy z satelitą oraz testy. Zakład ulokowany w Tuluzie we Francji dostarczy instrument multispektralny (Multispectral Instrument (MSI), a oddział w Madrycie odpowiada za mechaniczną strukturę satelity, produkcję wyposażenia termicznego i wiązek kablowych oraz za systemy zasilania, zarządzania energią i gromadzenia danych.

Pierwszy satelita z tej rodziny, Sentinel-2A, został wyniesiony 23 czerwca 2015 roku przez rakietę Vega z europejskiego kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej i realizuje już swoje zadania. Obecnie do pobrania dostępnych jest ponad 7000 zbiorów danych o łącznej objętości 35 TB, a społeczność użytkowników pobrała ponad 57 000 zbiorów danych o objętości 276 TB. Od połowy stycznia aktywność użytkowników znacznie wzrosła i obecnie pobierają oni 7 TB danych dziennie. Budowa satelity Sentinel-2B postępuje zgodnie z planem, a jego start zaplanowano na ostatni kwartał 2016 roku.

Satelity Sentinel-2 dostarczają z wysokości 786 km obrazy optoelektroniczne o rozdzielczości 10, 20 i 60 metrów z polem widzenia o szerokości 290 km. Obrazy te są rejestrowane w 13 pasmach widmowych, od światła widzialnego do krótkofalowego, podczerwonego zakresu spektrum elektromagnetycznego. Sentinel-2 mogą również korzystać z innego programu ESA, European Data Relay System (EDRS). „Kosmiczna infostrada” EDRS (SpaceDataHighway) będzie siecią laserów komunikacyjnych rozmieszczonych na satelitach na orbicie geostacjonarnej oraz niskiej orbicie okołoziemskiej. System zapewni bezpieczne i szybkie usługi komunikacyjne na potrzeby satelitów Sentinel-1 i Sentinel-2. Zagwarantuje to szybką dostępność danych, co jest szczególnie ważne w zastosowaniach, w których liczy się czas, takich jak monitorowanie środowiskowe, reagowanie kryzysowe oraz misje bezpieczeństwa.

Czytaj więcej: Rok 2015 w ESA: Pod znakiem Galileo. "Rośnie udział polskich firm"

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama