Wyjątkowo jasny bolid dostrzeżono nad Niemcami

16 listopada 2017, 16:46
Meteor z roju Leonidów, 2009 r. Fot. Navicore; licencja: CC BY 3.0; źródło: Wikimedia Commons

We wtorek 14 listopada br. wieczorem nad Niemcami i Europą Zachodnią dostrzeżono przelot niezwykle jasnego meteoru (bolidu), blaskiem dorównującemu Księżycowi w pełni – informuje portal „Urania – Postępy Astronomii”. Ponad 800 osób zgłosiło dostrzeżenie tego zjawiska.

Z informacji podanych przez obserwatorów można wywnioskować, iż bolid pojawił się pomiędzy Frankfurtem a Darmstadt i kierował się ze wschodu na zachód. Rozrzut podawanych jasności jest bardzo duży, ale większość wskazuje na jasność podobną do jasności Księżyca w pełni. Czas trwania zjawiska to około 7 sekund.

Bolid udało się zaobserwować 14 listopada br. około godziny 16:50 UT. W ustaleniu dokładnych parametrów i momentu mogą pomóc obserwacje radiowe, bowiem czeska sieć Bolizodor odnotowała potężne echo radiowe o godz. 16:46:50, które trwało około 20 sekund i mogło być związane właśnie z bolidem.

Bolidy to bardzo jasne meteory, których jasność jest większa niż jasność Wenus. Meteory są świetlnym śladem pozostawianym przez skalny okruch (meteoroid), który wpadł z przestrzeni kosmicznej w ziemską atmosferę. Potocznie meteory nazywa się „spadającymi gwiazdami”.

Raporty o przelotach bardzo jasnych meteorów zbiera International Meteor Organization (IMO). Jeśli ktoś byś świadkiem takiego zjawiska, może zgłosić to na stronie prowadzonej przez tę organizację. Dokładne informacje o wspomnianym jasnym bolidzie są dostępne na tej stronie internetowej. 

W naszym kraju działa Polska Sieć Bolidowa (Polish Fireball Network), która obejmuje sieć kamer rozmieszczonych w różnych punktach, monitorujących niebo pod kątem przelotów jasnych meteorów. Projekt jest realizowany od 2004 roku przez Pracownię Komet i Meteorów (PKM) i Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie (CAMK PAN).

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.