Reklama

KOSMONAUTYKA

Wkład Thalesa w europejsko-chińską sondę SMILE

Ilustracja: ESA/ATG medialab
Ilustracja: ESA/ATG medialab

Brytyjski oddział Thalesa zdobył kontrakt z Europejskiej Agencji Kosmicznej na opracowanie wstępnego projektu modułu ładunkowego misji SMILE - Solar Wind Magnetospheric Ionospheric Link Explorer. Misja jest realizowana we współpracy pomiędzy ESA a Chińską Akademią Nauk.

Według podziału prac nad sondą kosmiczną, Chińczycy są odpowiedzialny za opracowanie platformy satelitarnej dla misji SMILE, natomiast Europejska Agencja Kosmiczna ma dostarczyć moduł załadunkowy (Payload Module, w skrócie PM). Celem SMILE jest dogłębne zbadanie interakcji, jakie zachodzą pomiędzy ziemską magnetosferą a wiatrem słonecznym. Do tego zadania potrzebny jest odpowiedni moduł załadunkowy, w którym znajdą się cztery główne przyrządy naukowe opracowane w Kanadzie, Chinach oraz Wielkiej Brytanii. Są to kolejno magnetometr, urządzenia do obrazowania w ultrafiolecie oraz promieniowaniu rentgenowskim i analizator jonów. Poza tym, na pokładzie PM znajdą się jeszcze systemy zasilania, urządzenia sterujące, system komunikacyjny operujący w paśmie X oraz jednostka pamięci masowej. Łączna masa sondy SMILE wyniesie ponad 2 000 kg.

Jeśli Thales pomyślnie przejdzie wstępną ocenę projektu, zespół odpowiedzialny za PM przejdzie do produkcji a następnie testów, które odbędą się w planowanym Narodowym Ośrodku Testowania Satelitów (National Satellite Testing Facility) w Wielkiej Brytanii. Należy on do infrastruktury dofinansowywanej przez brytyjski rząd w ramach Strategy Challenge Fund, która ma służyć rozwijaniu coraz to bardziej zaawansowanych technologii kosmicznych na Wyspach. Planowany rok otwarcia ośrodka to 2020. W związku z powyższym przedstawiciele Thales Alenia Space wyrażają zadowolenie z coraz szerszej obecności firmy w brytyjskim i europejskim sektorze kosmicznym.

Start misji przypada na rok 2021 i według harmonogramu ma się odbyć z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Planowo sonda ma wejść na orbitę silnie eliptyczną (HEO) z apogeum sięgającym 120 000 km nad powierzchnią Ziemi, które będzie przebiegało nad biegunem północnym.

Czytaj też: MSPO 2017: systemy kosmiczne i stratosferyczne grupy Thales

Maksymilian Augustyn

Reklama

Komentarze

    Reklama