Reklama

KOSMONAUTYKA

Rosja rozpoczęła produkcję elementów nowego statku Federacja

Fot. Федеральное космическое агентство; licencja: CC BY 4.0, źródło: Wikimedia Commons
Fot. Федеральное космическое агентство; licencja: CC BY 4.0, źródło: Wikimedia Commons

Prace nad nowym rosyjskim pojazdem załogowym trwały od wielu lat. Teraz rozpoczęła się faza produkcyjna projektu. Nowa kapsuła nie tylko zastąpi wysłużonego Sojuza w załogowych lotach na LEO, ale ma także dostarczyć pierwszych kosmonautów na Księżyc.

Stworzenie statku załogowego, który zastąpi kapsuły Sojuz, jest jednym z najistotniejszych punktów programu modernizacji programu kosmicznego Federacji Rosyjskiej. Prace nad koncepcją pojazdu trwały ponad dziesięć lat. Projekt otrzymał nazwę Federacja.

Głównym konstruktorem Federacji jest firma Rocket and Space Corporation Energia (RKK Energia). Jak poinformował w piątek 17 marca prezes tego koncernu, Władimir Solntsew, produkcja podzespołów nowego pojazdu już się rozpoczęła.

Niebawem firma Orbita z Woroneża otrzyma od Energii plany obwodów elektrycznych Federacji. Orbita, jako podwykonawca, jeszcze w tym roku uruchomi seryjną produkcję tychże obwodów na potrzeby przyszłego statku.

Pojazd Federacja będzie w 80% skonstruowany z materiałów kompozytowych. Natomiast jego wielokrotnego użytku kapsuła, którą kosmonauci będą powracać na Ziemię, zostanie zbudowana z bardziej tradycyjnych surowców – prawdopodobnie z aluminium. Solntsew zapowiada, że będzie to zupełnie nowy stop metalu – 1570S, o lepszych właściwościach, który pozwoli jednocześnie zmniejszyć masę konstrukcji.

Federacja będzie zabierać maksymalnie czworo pasażerów. Statek przeznaczony jest przede wszystkim do transportu ludzi na niską orbitę okołoziemską, ale w dalszej perspektywie ma także posłużyć do podróży na Księżyc. Pojazd będzie mógł samodzielnie pozostawać na orbicie przez 30 dni, zaś po dokowaniu do stacji kosmicznej nawet przez rok.

Pierwszy bezzałogowy lot nowej kapsuły Rosjanie planują na rok 2021, natomiast jej pionierską misję załogową pod koniec 2023 r. Obok Federacji, pozostałymi filarami renesansu rosyjskiego programu kosmicznego są jeszcze budowa nowego kosmodromu Wostocznyj oraz produkcja nowych rakiet nośnych Angara-A5V i Angara-A5P, które docelowo będą wynosić nową załogową kapsułę w przestrzeń kosmiczną.

Czytaj też: Kosmiczne cele Rosji: Księżyc i Wenus

Reklama

Komentarze

    Reklama