Reklama

Strona główna

Instrumenty radarowe dla satelitów programu Copernicus

  • Satelita obserwacyjny z rodziny Sentinel. Ilustracja: ESA

Airbus Defence and Space i Thales Alenia Space podpisały warty 143 milionów euro kontrakt na zbudowanie instrumentów radarowych dla satelitów obserwacji Ziemi programu Copernicus: Sentinel-1C i -1D. Zostaną one wyposażone w podsystem antenowy (SAS) radaru z syntetyczną aperturą (SAR), niemal identyczny z tym, jak znajduje się na pokładzie satelity Sentinel-1A, który trafił na orbitę w kwietniu 2014 roku.  

Airbus Defence and Space i Thales Alenia Space podpisały warty 143 milionów euro kontrakt na zbudowanie instrumentów radarowych dla satelitów obserwacji Ziemi programu Copernicus: Sentinel-1C i -1D.  Zostaną one wyposażone w podsystem antenowy (SAS) radaru z syntetyczną aperturą (SAR), niemal identyczny z tym, jak znajduje się na pokładzie satelity Sentinel-1A, który trafił na orbitę w kwietniu 2014 roku. Nowe satelity wraz z oprzyrządowaniem zapewnią dostarczania danych radarowych na potrzeby programu Copernicus przez kolejne 15 lat.

Instrument radarowy satelity Copernicus Sentinel-1 SAR, który przekazuje obraz niezależnie od warunków pogodowych, w dzień i w nocy, znacznie zwiększył ilość danych dostępnych dla użytkowników. Rutynowo i systematycznie dostarczane są one na potrzeby monitorowania mórz i lądów, reagowania kryzysowego, badania zmian klimatycznych oraz do celów związanych z obronnością.

Misja Copernicus Sentinel-1 umożliwia obrazowanie w paśmie C w czterech unikatowych trybach o różnej rozdzielczości, aż do 5 m. Instrument radarowy zapewnia podwójną polaryzację, krótki czas powrotu nad poprzednio odwiedzone obszary oraz szybkie dostarczanie danych z orbity. 

Zespół Airbus Defence&Space na potrzeby programu Copernicus zbudował i przetestował antenę o wymiarach 12,3 x 0,9 m w Friedrichshafen w Niemczech. Z kolei elektroniczny podsystem SAR został zaprojektowany i zbudowany w Portsmouth  w Wielkiej Brytanii. Firma Thales Alenia Space dostarczy natiomast moduły nadawczo-odbiorcze (T/R) oraz elektronikę do obsługi radaru.

Sentinel-1A został wystrzelony 3 kwietnia 2014 r., a bliźniaczy satelita Sentinel-1B dołączy do niego w kwietniu przyszłego roku, wspólnie tworząc Europejskie Obserwatorium Radarowe. Konstelacja umożliwi wówczas cotygodniową obserwację wszystkich lądów Ziemi, codzienną obserwację pokrywy lodowej na morzach, europejskich stref przybrzeżnych oraz trasach transportowych, a także ciągłą obserwację otwartego oceanu z wykorzystaniem miniatur falowych. Data trafienia na orbitę satelitów -1C i -1D nie została jeszcze potwierdzona.  

Od 30 listopada 2015 r. w serwisie „Sentinel Scientific Hub” zarejestrowało się niemal 15 000 użytkowników, którzy pobierali dane  z systemu ponad 2,6 mln razy. W sieci dostępnych jest już około 333 000 zbiorów danych Sentinel-1A.

Satelity Sentinel-1 wchodzą w skład tzw. europejskiej „wizji radarowej” w ramach programu Copernicus. Jest on zarządzany przez Komisję Europejską (EC) i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i ma na celu świadczenie usług informacyjnych związanych ze środowiskiem naturalnym i bezpieczeństwem. Wykorzystuje w tym celu dane pochodzące z satelitów do obserwacji Ziemi oraz z sensorów naziemnych.

Czytaj więcej: Najnowszy satelita Copernicus już w Rosji. Orbita jeszcze w tym roku

 

Reklama

Komentarze

    Reklama