Reklama

Polska

CBK PAN laureatem programu Najwyższa Jakość QI 2017

Sonda Mars Express. ilustracja: ESA Medialab
Sonda Mars Express. ilustracja: ESA Medialab

Centrum Badań Kosmicznych PAN zostało nagrodzone prestiżowym tytułem Najwyższa Jakość Quality International 2017. Wyróżnienie przyznano w kategorii QI SERVICES za produkt: zasilacze do zastosowań w aparaturze satelitarnej.

Była to już XI edycja ogólnopolskiego programu prowadzonego przez redakcję Forum Biznesu Dziennika Gazety Prawnej. Najwyższa Jakość QI jest projektem, którego celem głównym jest promowanie w firmach i instytucjach skutecznych metod zarządzania jakością. Kolejnym celem jest wskazanie i promocja tych firm oraz instytucji, które reprezentują najwyższe standardy, gwarantujące klientom i konsumentom otrzymanie produktu lub usługi na najwyższym poziomie.

W tegorocznej edycji programy wyróżnienie w kategorii QI SERVICES za produkt: zasilacze do zastosowań w aparaturze satelitarnej przypadło Centrum Badań Kosmicznych PAN. Należy podkreślić, że Kapituła Programu wysoko oceniła działania CBK PAN związane z zaangażowaniem wdrażania nowoczesnych technologii, doskonaleniem procedur zarządzania jakością, a także realizowaniem skutecznej polityki jakości z uwzględnieniem jej roli we wszystkich aspektach działalności.

Działalność Centrum Badań Kosmicznych PAN od 40 lat koncentruje się wokół geofizyki, geodezji, fizyki, astronomii oraz technologii kosmicznych. Od początku swojego istnienia (1 kwietnia 1977 r.) Instytut wnosi ogromny  wkład w badania kosmosu oraz w misje kosmiczne realizowane wraz z partnerami agencji kosmicznych z całego świata, w tym głównie z NASA, ESA i Rosyjską Agencją Kosmiczną – Roskosmosem. Oprócz udziału w międzynarodowych misjach i programach badawczych, w Centrum konstruowane są różnego rodzaju urządzenia w tym m.in. instrumenty badawcze, zasilacze, komputery pokładowe, wielkogabarytowe anteny, spektrometry rentgenowskie i sensory termiczne, które wzięły udział w niemal 70 misjach kosmicznych, w tym na księżyc Saturna Tytana (misja Cassini-Huygens, NASA, ESA) czy na kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko (misja Rosetta, ESA). Ponadto w Instytucie powstały systemy satelitarne i satelity (dwa pierwsze polskie satelity naukowe BRITE-PL Lem i Heweliusz, montowany był satelita studencki PW-Sat). 

W roku jubileuszowym CBK PAN otrzymało godło QI 2017 za opracowanie i produkowanie zasilaczy do zastosowań w aparaturze satelitarnej. Urządzenia te charakteryzują się wysokim stopniem niezawodności i od ponad 20 lat stanowią jedną z wizytówek Centrum. W Instytucie powstało kilkadziesiąt typów zasilaczy, które zostały wyprodukowane na potrzeby poszczególnych misji kosmicznych. Warto wśród nich wymienić urządzenia dla misji: Mars’96 (1996, Roskosmos), Integral (2002, ESA), DEMETER (2004, CNES - Francuska Agencja Kosmiczna), Mars Express (2003, ESA) i Venus Express (2005, ESA), Chandrayaan-1 (2008, ISRO),  Herschel (2009, ESA) czy ExoMars (2016, ESA-Roskosmos). 

Nagroda zostanie oficjalnie wręczona CBK PAN podczas Europejskiego Forum Jakości i Innowacyjności, które odbędzie się 17 listopada br. w Krynicy w czasie specjalnej gali z udziałem ogólnopolskich mediów.

Nad programem Najwyższa Jakość Quality International pieczę sprawują: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polski Komitet Normalizacyjny oraz Katedra Zarządzania Jakością Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

(PG)

Reklama

Komentarze

    Reklama