Reklama

Polska

Stoisko Polskiej Agencji Kosmicznej na targach Ostróda 2017 Pro Defense

  • Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl
    Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl
  • Przygotowania do ćwiczenia DEFENDER Europe-20 na poligonie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych/ Fot.  kpt. Marcelina Kusza-Sulowska
    Przygotowania do ćwiczenia DEFENDER Europe-20 na poligonie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych/ Fot. kpt. Marcelina Kusza-Sulowska

Podczas 2. edycji Targów Proobronnych „Pro Defense 2017” w Ostródzie PAK na łącznej powierzchni ok. 700 m2 zorganizowała pokazy analogów łazików marsjańskich pod nazwą „Mars Defense” oraz konkurs „Miejsca historycznych bitew Polaków na współczesnych zobrazowaniach satelitarnych”.

Załogowy lot na Czerwoną Planetę wpisany jest w plany wielu agencji kosmicznych na świecie na 3. dziesięciolecie obecnego wieku. W trakcie misji każde wyjście astronautów z bazy marsjańskiej będzie się wiązać z dużym ryzykiem, wynikającym m.in. z wpływu promieniowania kosmicznego, wysokiego poziomu zapylenia czy też braku odpowiedniego ciśnienia atmosfery oraz tlenu do oddychania.

W związku z tym konstruuje się tzw. analogi łazików marsjańskich, czyli pojazdy wyposażone w manipulatory, które mają realizować zadania podobne do tych, jakie trzeba będzie wykonać, aby pomóc astronautom podczas prawdziwych załogowych misji. Zadania te mogą dotyczyć np.: serwisu urządzeń, poboru próbek gleby czy dowozu narzędzi we wskazane miejsce.

Studenci polskich uczelni wiodą prym w budowaniu pojazdów tego typu. Polskie drużyny wielokrotnie zdobywały pierwsze miejsca w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich, takich jak University Rover Challenge w USA (1. miejsca w latach 2011, 2013, 2015 i 2016) czy European Rover Challenge w Polsce (1. miejsca w 2014 i 2016 roku).

Celem zorganizowanych przez PAK pokazów jest sprawdzenie możliwości wykorzystania studenckich konstrukcji bezzałogowych platform lądowych w określonych działaniach o charakterze quasi-bojowym. Studenci będą wykonywali następujące zadania:

  1. „jazda po ukształtowanym terenie”,
  2. „dostarczenie narzędzi do określonego punktu”,
  3. „obsługa panelu serwisowego”,
  4. „inspekcja podejrzanego ładunku”,
  5. „dezaktywowanie urządzenia wybuchowego”,
  6. „zadanie dowolne”.

Makieta do zadania „obsługa panelu serwisowego”. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

W pokazach analogów łazików marsjańskich zorganizowanych przez Polską Agencję Kosmiczną brały udział drużyny z 7 polskich uczelni technicznych. Zespoły, które występowały w pokazach, to: Legendary Rover Team (Politechnika Rzeszowska), PCz Rover Team (Politechnika Częstochowska), #next (Politechnika Białostocka), AGH Space Systems (Akademia Górniczo-Hutnicza), IMPULS (Politechnika Świętokrzyska), SKA Robotics (Politechnika Warszawska), Kameleon (Politechnika Opolska). Część polskich zespołów uczestniczyło w tym samym czasie w zawodach University Rover Challenge w USA.

Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

W przeciwieństwie do pokazów łazików, w konkursie „Miejsca historycznych bitew Polaków na współczesnych zobrazowaniach satelitarnych” może wziąć udział każdy odwiedzający Targi. Uczestnicy będą mieli możliwość dopasowania prezentowanych na stoisku PAK, aktualnych zdjęć satelitarnych wybranych lokalizacji do wskazanych w kartach konkursowych miejsc 20 bitew i walk, w których brali udział Polacy.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!