Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: rozbudowa bazy wojskowej w Chinach

kopalnia metali rzadkich
Autor. Peter Chou Kee Liu/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Od kilku lat satelity teledetekcyjne dostarczają informacji o tajemniczych pracach nad budową nowych chińskich obiektów wojskowych w pobliżu wyschniętego jeziora Lop Nur w Sinciangu. Zobrazowania satelitarne przedstawiają m. in. lądowisko dla helikopterów, magazyny, stacje kolejowe i wiele innych. Ponadto zaobserwowano budowę pól silosów rakietowych oraz infrastruktury do przeprowadzania testów nuklearnych.

Reklama

Region autonomiczny Sinciang, jest znany z wielu chińskich projektów strategicznych. W kwestii rozwoju broni należy wspomnieć o poligonie do przeprowadzania testów broni jądrowej. Chiny na miejsce testów nuklearnych wybrały w 1959 r. północno-zachodnią część Lop Nur w Sinciangu. Obszar ten jest również znany ze swoich nakładów surowcowych, szczególnie bogatych złóż potażu, czyli zanieczyszczonej postaci węglanu potasu wykorzystywanego do wyrobu mydeł, szkła lub farb. Potaż jest również cennym składnikiem nawozów. Równie istotne są tamtejsze kopalnie fosforanu.

Reklama
Złoża potażu na pustyni Lop Nur w 2011 r.
Złoża potażu na pustyni Lop Nur w 2011 r.
Autor. NASA
Reklama

W ostatnich latach uwagę zwróciły jednak zdjęcia satelitarne ukazujące chińską infrastrukturę pustyni Lop Nur. Jednym z tego typu projektów jest rozbudowywana baza, w której centrum znajduje się bardzo ciekawy układ budynków w kształcie ośmiokąta. Prawdopodobnie zostały one przeznaczone do roli koszar lub magazynów. Na południowo-zachodnim kierunku znajduje się z kolei lądowisko. Zarys tego obiektu pojawił się po raz pierwszy na zdjęciach satelitarnych o niskiej rozdzielczości w grudniu 2020 r., natomiast obecnie można zauważyć wiele nowych budynków, tj. liczne hangary, koszary, budynki pomocnicze czy pas startowy.

Na północ od ośmiokątnej konstrukcji znajduje się natomiast stacja kolejowa, która może zostać połączona z istniejącą linią kolejową łączącą kopalnię fosforanów i potażu Lop Nur z miastem Hami. Infrastruktura kolejowa ma w tym przypadku bardzo ważne znaczenie, ponieważ prowadzi do pola silosów rakietowych znajdujących się w pobliżu wspomnianej miejscowości.

Czytaj też

Pierwsze doniesienia o polach silosów rakietowych dotyczyły Yumen, w którym według doniesień powstało ponad 100 konstrukcji rakietowych. W 2021 r. zdjęcia satelitarne ujawniły natomiast budowę kolejnego pola oddalonego około 380 kilometrów na północny-zachód od pola Yumen, w pobliżu miasta Hami we wschodnim Sinciangu. W listopadzie 2022 r. natomiast, Pentagon opublikował raport analizujący rozwój chińskiej armii, w którym wyrażono zaniepokojenie rozbudowywaniem infrastruktury rakietowej Państwa Środka. Wydaje się również, że ujawnione przez raport informacje zostały nerwowo odebrane w Chinach. Pekin ostrzegł, że jest "zdecydowanie niezadowolony i przeciwny" amerykańskiej publikacji. Szacuje się, że w Hami znajduje się 110 silosów, podczas gdy w Yumen ich liczba wynosi 119. Infrastruktura rakietowa w Hami w pobliżu Lop Nur to kolejny tajemniczy projekt Chin na tym obszarze.

Większe zainteresowanie od ośmiokątnej bazy i pola silosowego może budzić rozbudowywanie infrastruktury służącej do przeprowadzania testów nuklearnych. Okolice Lop Nur zostały wybrane na miejsce prób jądrowych w 1959 r., natomiast ostatni test nuklearny miał miejsce w 1996 r. W latach 2020 - 2022 pojawiły się jednak zdjęcia satelitarne ukazujące budowę nowych tuneli, ruch ciężarówek lub układanie kabli przesyłowych i budowę nowego obiektu, prawdopodobnie do przechowywania materiałów wybuchowych. Zauważono również nieutwardzone drogi, które prowadzą od centrum dowodzenia w różnych kierunkach. Prace budowlane części infrastruktury zakończyły się już w pierwszej połowie 2022 r.

Zdjęcia satelitarne i wznowienie budowy infrastruktury nuklearnej zostało poddane analizie m. in. AllSource Analysis, prywatnej amerykańskiej firmy, której ekspert stwierdził, że Chiny mogą w każdej chwili przeprowadzić testy związane z bronią jądrową, zwłaszcza biorąc pod uwagę linię elektryczną i sieć drogową, która obecnie łączy zachodnie wojskowe obiekty testowe Lop Nur z nowymi potencjalnymi miejscami testowymi na wschodzie.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!