Reklama

Nawigacja

Rosja wystrzeliła nowego satelitę. Będzie wspierać wojsko

Autor. Ministerstwo Obrony Rosji

Ostatnie tygodnie to dla Federacji Rosyjskiej czas przygotowań do przeprowadzenia pierwszej misji księżycowej od 1976 r. W międzyczasie agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała, że z powodzeniem umieszczono kolejną jednostkę satelitarną w przestrzeni kosmicznej. Start został wykonany w interesie rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

Reklama

7 sierpnia br. z wojskowego kosmodromu Plesieck przeprowadzono start systemu nośnego Sojuz-2.1b (z dodatkowym górnym stopniem Fregat-M), którego zadaniem było wyniesienie w przestrzeń okołoziemską nowej jednostki satelitarnej, przeznaczonej do zwiększenia możliwości nawigacyjnych Federacji Rosyjskiej. Ładunkiem użytecznym misji był satelita GLONASS-K2, który rozszerza konstelacje satelitów Globalnych Systemów Nawigacji Satelitarnej (GNSS). Rosyjskie wojsko potwierdziło pomyślne umieszczenie satelity, zidentyfikowanego jako Kosmos-2569, na wyznaczonej orbicie.

Reklama
Reklama

Przypomnijmy, że GLONASS jest rosyjskim odpowiednikiem amerykańskiego GPS. Ma zastosowanie zarówno w sferze cywilnej, jak i militarnej, zapewniając rosyjskim siłom zbrojnym niezależność w kwestii nawigacji. Satelity GLONASS-K cechują się dłuższym czasem operacyjności niż inne urządzenia z tej serii oraz dokładniejszą transmisją danych. Ich okres eksploatacji wynosi 10 lat. Warto podkreślić, że prowadzenie wariantu K2 zostało opóźnione o co najmniej dekadę, głównie z powodu zachodnich sankcji, które są wynikiem prowadzonej agresji militarnej na terenach Ukrainy.

Czytaj też

Urządzenia zostały opracowane i zbudowane przez spółkę Informacyjne Systemy Satelitarne im. Reszetniewa (Informacyonnyje sputnikowyje sistiemy imieni akadiemika M.F. Rieszetniowa). Nowa generacja satelitów, według danych producenta, zapewnia dokładność nawigacji poniżej 30 cm i jest wyposażona w zaawansowany system kontroli termicznej. Z dostępnych informacji wynika, że satelity Glonass-K2 będą transmitować trzy rodzaje sygnału: dwa w zakresach L1 i L2 dla użytkowników wojskowych oraz jeden kanał w zakresie L1 dostępny dla cywili.

Wizualizacja satelity GLONASS K2
Wizualizacja satelity GLONASS K2
Autor. ISS Reshetnev

Pierwszy satelita GLONAAS został wystrzelony w 1982 r., z kolei pierwszy z serii urządzeń GLONASS-K trafił na orbitę w lutym 2011 r., a kolejne w listopadzie 2014 r., październiku 2020 r. oraz w lipcu ubiegłego roku. Opisywany start jest określany przez Rosję jako znaczące osiągnięcie dla programu satelitów nawigacyjnych. Oczekuje się, że do 2030 r. wystrzelonych zostanie do 15 satelitów GLONASS-K, co jeszcze bardziej zwiększy możliwości globalnego systemu pozycjonowania Federacji Rosyjskiej.

Czytaj też

Warto zauważyć, że misja przeprowadzona z Plesiecka 7 sierpnia br. była dopiero 10. lotem orbitalnym dla Rosji w obecnym roku kalendarzowym. Przed nami jednak najważniejsze wydarzenie, do którego Federacja przygotowywała się od niemal pół wieku, a dokładniej mówiąc 11 sierpnia br. z kosmodromu Wostocznyj wystartuje sonda Łuna-25, która w ciągu 5 dni od startu powinna dolecieć do orbity naszego naturalnego satelity.

Jej celem będzie przede wszystkim demonstracja miękkiego lądowania na Księżycu, a następnie zbadanie obszaru krateru Bogusławski znajdującego się na biegunie południowym Księżyca. Badania dotyczą poszukiwania zasobów naturalnych, w tym wody.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!