Rosyjski satelita na orbicie. Wesprze naprowadzanie bomb [WIDEO]

10 lutego 2016, 10:18
GLONASS
Satelita systemu Glonass-K, fot. MKonair/Wikipedia

Po wystrzeleniu z kosmodromu w Plesiecku rakieta nośna Sojuz-2.1b ze stopniem Fregat-M wyniosła na orbitę kolejnego satelitę nawigacyjnego rosyjskiego systemu Glonass-M. Znalazł się on na średniej orbicie okołoziemskiej na wysokości ok. 19100 km nad powierzchnią planety. To dwudziesty dziewiąty rosyjski satelita nawigacyjny, który trafił w kosmos.  

Po wystrzeleniu z kosmodromu w Plesiecka rakieta nośna Sojuz-2.1b ze stopniem Fregat-M wyniosła na orbitę kolejnego satelitę nawigacyjnego rosyjskiego systemu Glonass-M. Znalazł się on na średniej orbicie okołoziemskiej na wysokości ok. 19100 km nad powierzchnią planety. To dwudziesty dziewiąty rosyjski satelita nawigacyjny, który trafił w kosmos.  

Glonass to rosyjski satelitarny system nawigacyjny, mający być odpowiednikiem amerykańskiego GPS. Obecnie składa się on z 24 satelitów. Od października 2011 roku system zapewnia pełne pokrycie całej powierzchni planety. Jest używany zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych np. do naprowadzania bomb lotniczych, co ma obecnie miejsce w Syrii.  

Rosjanie pracują obecnie nad kolejnymi generacjami swojego odpowiednika GPS: Glonass-K2, który ma zostać rozmieszczony na orbicie ok. 2018 roku i Glonass-KM, który powinien być gotowy w połowie przyszłej dekady. Moskwa planuje również znaczne zwiększenie dokładności Glonass. W 2020 roku ma ona wynosić 0,6 metra wobec 2,6 metra obecnie. Według danych podanych w minionym roku przez wicepremiera Rosji odpowiedzialnego za przemysł obronny i kosmiczny Dmitrija Rogozina, obecnie na świecie ma być 2,6 mld urządzeń zdolnych do odbioru sygnału z rosyjskiego systemu geopozycjonowania. Zgodnie z rosyjskimi planami, począwszy od 2017 roku, komponenty dla satelitów mają być w 100% wytwarzane przez Federację Rosyjską. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Anuluj
45
środa, 24 lutego 2016, 19:01

Ludziska posiadacie syndrom młodszego brata.To wasze ideologizowanie tylko Ruskich śmieszy.Tyle możecie,ktoś to lepiej napisał ,,sny o potendze,,Z ruskimi każdy się liczy z nami nikt.

Kazach
środa, 24 lutego 2016, 12:49

w kosmos latają rosjanie a na wsiach u nich nie ma prądu , gazu i wody , kraj 3 świata normalnie a kto słyszał o rosyjskim rolnictwie , nikt bo takiego nie ma . Wielki kraj który sam się wyżwić nie potrafi, porażka normalnie. Zamiast pieniądze z ropy inwestować w infrastrukturę , rolnictwo etc to idzie to do kieszeni rządzących a reszta na rozbudowę armii mającą chronić interesy rządzacych a naród dostaje figę z makiem lub emeruturę rzędu 100 USD. Szkoda ludzi bo rosjanin to też człowiek tylko mniej ucywilizowany.

xxx
środa, 24 lutego 2016, 12:49

Pewnie ty jesteś więcej ucywilizowany niż Rosjanin , a jezeli chodzi o rolnictwo to właśnie zasypują Egipt pszenicą , ale ty lepij cywilizowany oczywiście o tym nie wiesz bo dziadek nie przekazał.

Podpułkownik Wareda
czwartek, 11 lutego 2016, 17:13

Do Moderatora! Raz jeszcze, proszę o zamieszczenie na forum mojego komentarza z dnia wczorajszego. Jednocześnie przypominam, że mój wczorajszy komentarz - w przeciwieństwie do niektórych komentarzy zamieszczonych na tej stronie - nikogo nie obraża i nie narusza jakichkolwiek zasad zamieszczania komentarzy na forum. To bardzo istotne i proszę wziąć ten fakt pod uwagę. Jeżeli decydujecie się zamieszczać na forum D24 komentarze, które obrażają całe narody, to proszę również zamieszczać treści, dające odpór takim zachowaniom. Myślę, że chyba nie muszę tego szczegółowo uzasadniać.

Podpułkownik Wareda
środa, 10 lutego 2016, 23:47

Po przeczytaniu powyższego artykułu, byłem przekonany, że forumowicze zamieszczą komentarze na temat wyniesienia na orbitę kolejnego satelitę nawigacyjnego rosyjskiego systemu Glonass-M. A propos komentarzy na ten temat: dla mnie jest rzeczą oczywistą, że aby komentować powyższe zagadnienie, to - bez urazy - ale należy być profesjonalistą w omawianej dziedzinie. W innym przypadku, jakiekolwiek pisanie na temat rosyjskiego satelitarnego systemu nawigacyjnego, nie ma żadnego sensu. Rozumiemy się? Ja nie wypowiadam się na ten temat, ponieważ obawiam się, że satelitarne systemy nawigacyjne, to nie jest moja najmocniejsza strona. I to samo radzę laikom w tym zakresie. Czytając poszczególne wypowiedzi na forum, z zażenowaniem stwierdziłem, że przynajmniej niektóre z nich, kwestionują fakt przynależności Rosjan do rodziny Słowian. To swoiste odbijanie piłeczki i jednoczesne dorabianie ideologii w tej sprawie - jest i pozostanie żałosne. Odmawianie Rosjanom prawa do nazywania siebie Słowianami jest wręcz niesamowite. Jeden z internautów nawet pyta na forum: " ... od kiedy to, ta azjatycka mieszanka genowa jest słowiańska?" (...). Zachodzę w głowę i zastanawiam się, jak można publicznie okazywać nienawiść do całego narodu, w tym przypadku do Rosjan? Wiemy, że takie zachowanie jest możliwe w stosunku do określonych ludzi, ale do całego narodu? To nie jest normalne! Z kolei inny komentator na tej stronie, pokusił się o stwierdzenie, że: "Rosja to mieszanka najgorszych cech Azjatyckich i tyle w temacie ..." [zachowałem pisownię oryginału]. Trudno to nawet komentować. Przy całej niesamowitości tego rodzaju komentarzy, zauważyłem także nieliczne głosy tzw. zdrowego rozsądku, np. jeden z forumowiczów, słusznie nazwał te łamańce językowe dot. Rosjan: " ... lingwistyczną łamigłówką rodem z NSDAP ", a także swoistym "sukcesem propagandy niemieckiej". Bardzo słusznie! W tym miejscu przypomnę jedynie, że 15 września 1935 roku - na Zjeździe NSDAP w Norymberdze - hitlerowcy uchwalili Norymberskie Ustawy Rasowe, które były skierowane przeciw Żydom, aktualnym i byłym wyznawcom judaizmu, Cyganom (Romom) oraz przedstawicielom rasy czarnej. Osoby szczególnie zainteresowanych tematem - odsyłam do źródeł, także w internecie. Rzeczywiście, niektóre komentarze dot. narodowości, po przeczytaniu - pozostawiają wyraźny niesmak!

maniuś
środa, 10 lutego 2016, 22:09

WYDAJE - - się że ROSJA wyrażnie stawia na technologie podobną do AMERYKAŃSKIEJ lub lepiej ? Rozwijając swe technologie wybija się na super mocarstwo - - z którym liczyć się jednak będą inne mocarstwa ? GLONAS - - jest jednym z kilku komponentów w prowadzeniu wojny w różnej konfiguracji ?

KWSS
środa, 10 lutego 2016, 14:01

Słowianie przyszli ze wschodu i parli na zachód, więc nie mogą wywodzić się od Słowian Zachodnich. Nasze terytorium było najeżdzane przez Niemców, Szwedów, Turków, Tatarów i cholera wie, kogo jeszcze. Każdy zostawił coś po sobie, więc można stwierdzić, że Polacy to mieszanka Słowian, Germanów i ludów tureckich i nie mogą być Słowianami ? To proszę znaleźć "prawdziwego Słowianina". A domieszka R1A jest niewiele niższa u Rosjan w stosunku do Polaków.

KWSS
środa, 10 lutego 2016, 12:45

Rosjanie są Słowianami. To Wielkorusy, tacy Ukraińcy to Małorusy. Może oni także nie są Słowianami ? Rosjanie nie mają tylko europejskiej mentalności, ale to winno być oczywiste.

Podbipięta
środa, 10 lutego 2016, 12:45

A kiedy to Moskale nazwali się Wielkorusami? Wie pan?To określenie propagandowe,nie zaś historyczne..Słowiańską domieszkę krwi Moskale zawdzięczją Rusinom/Ukraińcom/ a Rusini swe geny wywodzą od Zachodnich Słowian znad Wisły /Polaków/.Proszę poczytać o genetycznym pochodzeniu Słowian.Tak więc Moskale to co najwyżej Mniejsze Małorusy.

rED
środa, 10 lutego 2016, 12:16

"Zgodnie z rosyjskimi planami, począwszy od 2017 roku, komponenty dla satelitów mają być w 100% wytwarzane przez Federację Rosyjską. " - z drewna?

Total
środa, 10 lutego 2016, 12:16

Gdyby chcieli robić komponenty elektroniczne z drewna to musieliby się zgłosić do polskich inżynierów . W Polsce nie ma przemysłu elektronicznego.

emigrant
wtorek, 9 lutego 2016, 18:21

Mieszkam w Stanach tu wszysko nalezy do Bankow kture z koleij naleza do Gorali ,cieszy fakt ze iedyny narod slowianski nie sprzedal sie zachodowi i ma przemysl i technologie wlasna porownywalna do mocarstwa bankowego .

Podbipięta
wtorek, 9 lutego 2016, 18:21

A nas w Polsce to nie cieszy, tylko smuci. I od kiedy to, ta azjatycka mieszanka genowa jest słowiańska? Bo za taką się uważa?A ilu ludzi na naszej planecie uważa się za kosmitów?Wie pan? Ponoć w USA jest ich najwięcej......Halo tu Mars!