Rosja: osiem nowych satelitów nawigacyjnych do końca 2017 roku

20 maja 2016, 13:30

Rosyjski system nawigacji satelitarnej GLONASS wzbogaci się o osiem satelitów do końca 2017 roku - informuje Roskosmos. Pierwszy z nowych instrumentów trafi na orbitę do końca maja br. 

Rosyjski system nawigacji satelitarnej GLONASS wzbogaci się o osiem satelitów do końca 2017 roku - poinformował Andrei Volkow, który stoi na czele wydziału Roskosmos odpowiedzialnego za kosmiczne systemy nawigacyjne. Będą to najprawdopodobniej instrumenty generacji M. Pierwszy z nowych satelitów ma trafić na orbitę jeszcze w maju br. 

W chwili obecnej GLONASS składa się on z 29 satelitów spośród, spośród których 24 są operacyjne. Ostatni rosyjski satelita nawigacyjny trafił na orbitę w lutym br. Na system składa się także rozbudowa sieć stacji naziemnych rozmieszczonych m.in. w Moskwie (Centrum Kontroli Naziemnej), Petersburgu, Jenisejsku, Komsomolsku nad Amurem i w Brasílii w Brazylii. W marcu br. Państwowe Przedsiębiorstwo Działalności Kosmicznej Roskosmos poinformowało, że do końca 2016 roku przekaże pełną kontrolę nad naziemną infrastrukturą rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej Glonass Ministerstwu Obrony Federacji Rosyjskiej.

Docelowo do 2025 roku na orbicie mają się znaleźć 44 satelity, co będzie kosztować 1,3 mld USD. Rosjanie pracują obecnie nad kolejnymi generacjami systemu: Glonass-K2, którego pierwsze instrumenty mają trafić na orbitę w 2018 roku i Glonass-KM. Zgodnie z rosyjskimi planami, począwszy od 2017 roku, komponenty dla satelitów mają być w 100% wytwarzane przez Federację Rosyjską

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Anuluj
Flora
sobota, 6 sierpnia 2016, 11:44

Keep these arceltis coming as they've opened many new doors for me.

Ukrop
sobota, 21 maja 2016, 02:25

Na pewno do tego czasu wszyscy zechną z głodu (kacapy). A satelity z e sklejki wypuszczone za pomocą latawców szlag trafi:) Autora tekstu za jego jawnie prokremlowskie sympatie i za propagndę proputinowską należy natychmiast w sposób trwały odseparować od zdrowej części Naszego świadomego spałeczeństwa - można skożystać ze sprawdzonych wzorów wołyńskich.