Rosja: okręt podwodny "Władimir Monomach" odpalił dwie rakiety balistyczne Buława

18 listopada 2015, 17:40

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o przeprowadzeniu ćwiczebnego odpalenia dwóch rakiet balistycznych „Buława" ze strategicznego okrętu podwodnego „Władimir Monomach”. Próba zakończyła się pełnym sukcesem.

Był to jeden z niewielu przypadków, gdy w ramach testów okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi wykonano strzelanie salwą. Dla Rosjan sukces jest tym większy, że dotyczy nowego okrętu „Władimir Monomach” projektu 955 typu Borei (druga jednostka seryjna) oraz systemu rakietowego, z którym wcześniej były poważne problemy (próba przeprowadzona na okręcie typu Borei „Aleksander Newski” 6 września 2013 r. zakończyła się niepowodzeniem, po dwóch minutach lotu pocisk wpadł do Oceanu Arktycznego).

Wykonany ostatnio test zakończył się pełnym sukcesem, pociski międzykontynentalne wystrzelone z rejonu Morza Białego przeniosły głowicę ćwiczebną do wyznaczonego rejonu na poligonie Kura na Kamczatce. W czasie strzelania okręt znajdował się w zanurzeniu. Jest to ostateczne potwierdzenie, że „Władimir Monomach” i jego załoga są gotowi do wykonywania zadań bojowych.

Podobne próby dopuszczające do służby operacyjnej przeprowadzono pod koniec listopada 2014 r. na Morzu Barentsa, wykorzystując do tego pierwszy seryjny atomowy okręt podwodny z rakietami balistycznymi typu Borei „Aleksander Newski”.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
maciej
środa, 18 listopada 2015, 20:03

A my Polaczki roweru nie potrafimy zrobić. w PISdu , czapkami nas nakryją.

Cherlin
sobota, 6 sierpnia 2016, 11:24

What a plasuere to meet someone who thinks so clearly

rozbawiony
czwartek, 19 listopada 2015, 07:55

No proszę. A "znafcy" z Defence 24 jednomyślnie rok temu tłumaczyli Rosjanom, że Buławy się do niczego nie nadają i "jedyna szansa" Rosjan to ich porzucenie i stosowanie starych rakiet... :-)))