Reklama

KOSMONAUTYKA

Rosja: nowa rakieta nośna dla pływającego kosmodromu

  • Pływający kosmodrom Sea Launch. Fot. Sea Launch

Dyrektor Korporacji Rakietowo-Kosmicznej „Energia” zapowiedział, że rosyjscy inżynierowie opracują nową rakietę nośną dla morskiego kosmodromu Sea Launch. Nowy system pozwoli całkowicie zastąpić ukraińskie rakiety Zenit-3SL. 

Władimir Sołncew, Dyrektor Korporacji Rakietowo-Kosmicznej „Energia” (RKK Energia) zapowiedział rozpoczęcie prac nad nowym systemem nośnym dla pływającego kosmodromu eksploatowanego w ramach konsorcjum Sea Launch, który należy w 95% do rosyjskiej firmy. Nową rakietę mają skonstruować rosyjskie podmioty z wykorzystaniem lokalnego potencjału naukowego. Celem prac ma być całkowite zastąpienie używanych dotychczas do startów orbitalnych ukraińskich rakiet nośnych Zenit-3SL. Ich dalsza eksploatacja okazała się niemożliwa w wyniku drastycznego pogorszenia relacji pomiędzy Kijowem, a Moskwą w wyniku aneksji Krymu i wybuchu walk na wschodzie Ukrainy, a ostatni start z pływającej platformy miał miejsce w maju 2014 roku. 

Ogłoszone plany oznaczają również, że Rosjanie nie rezygnują z projektu pływającej platformy startowej dla rakiet nośnych pomimo ogromnych kłopotów finansowych projektu, których efektem było dwukrotne bankructwo przedsięwzięcia. Dyrektor RKK "Energia" zapowiedział przy tym chęć sprzedaży udziałów swojej firmy w Sea Launch na początku 2017 roku. W roli potencjalnych inwestorów mają być rozważane przede wszystkim firmy rosyjskie. 

Sea Launch jest wspólnym projektem początkowo realizowanym przez rosyjską firmę RKK Energia, amerykańską Boeing Commercial Space, norweską Aker Solutions oraz zakłady Jużnoje i Jużmasz z Ukrainy, której celem jest realizacja startów orbitalnych w oparciu o ukraińską rakietę nośną Zenit odpalaną z platformy morskiej. W sumie w latach 1999 - 2014 przeprowadzono 36 prób lotów orbitalnych, z których 33 zakończyły się sukcesem i umieszczeniem satelitów na docelowej orbicie.

Po reorganizacji wynikłej z bankructwa spółki w 2010 roku udział Rosjan wzrósł do obecnego poziomu, a z przedsięwzięcia całkowicie wycofały się firmy ukraińskie. W 2015 kupnem pływającego kosmodromu „Ocean Odyssey” oraz statku kierowania lotami „Sea Launch Commander” były zainteresowane Chiny. 

Czytaj więcej: Chiny kupują pływający kosmodrom. Próba ominięcia kontroli zbrojeń?

Reklama

Komentarze

    Reklama