Reklama

KOSMONAUTYKA

"Rakieta szybkiego reagowania" wyniosła w kosmos pięć satelitów

  • fot. http://www.telespazio.it/

Chang Zheng 11 to chińska rakieta nośna przeznaczona do wynoszenia niewielkich ładunków na niską orbitę okołoziemską. Jest określana jako „rakieta szybkiego reagowania”. Tym razem dostarczyła w przestrzeń kosmiczną pięć satelitów.

Drugi start "rakiety szybkiego reagowania" 

Chińska rakieta nośna wystartował 10 listopada br. o godznie 0:42 czasu polskiego z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan. Był to już drugi pomyślny start Chang Zheng-11 (CZ-11). Pierwszy start rakiety zbudowanej przez Chińską Akademię Technologii Rakiet Nośnych (China Academy of Launch Vehicle Technology – CALT) miał miejsce 25 września 2015 r. „Rakietą szybkiego reagowania” może być ona nazywana z kilku powodów. Po pierwsze, jej loty odbywają się w założeniu po skróconym do absolutnego minimum czasie przygotowań. Ponadto, rakietę można dłuższy czas przechowywać w stanie gotowości do startu, w tym nawet na wyrzutni. Po trzecie wreszcie, można też w razie potrzeby przyspieszyć jej wystrzelenie, i wszystko wskazuje na to, że tę właśnie procedurę przetestowali tym razem Chińczycy, realizując pierwotnie zaplanowany na 11 listopada start CZ-11 wcześniej.

Ładunek Chang Zheng-11

Chang Zheng 11 wyniosła podczas swojej najnowszej misji na niską okołoziemską orbitę heliosynchroniczną pięć następujących satelitów:

  1. XPNAV-1 ( X-ray Pulsar NAVigation) - ważące 240 kg urządzenie do przetestowania systemu autonomicznej nawigacji dla bezzałogowych sond kosmicznych. Jego działanie ma się w założeniu opierać na pulsarach milisekundowych – szybko rotujących gwiazdach neutronowych, które z precyzją porównywalną do zegarów atomowych wysyłają regularne pulsy promieniowania rentgenowskiego. Nawigując w oparciu o owe pulsary sondy znajdujące się w odległych rejonach Układu Słonecznego mogłyby określać swą pozycję bez konieczności komunikacji z Ziemią. Eliminowałoby to niedogodności związane z opóźnieniem przy komunikacji radiowej pomiędzy takim statkiem a antenami naziemnymi. XPNAV-1 ma w ciągu 5 do 10 lat zebrać dokładne informacje o 26 bliskich pulsarach, które mogą w przyszłości być wykorzystywane w kosmicznej nawigacji.

  2. Xiaoxiang-1 – CubeSat 6U o wadze 8 kg. Będzie sprawdzał działanie nowego sposobu stabilizacji obrazu dla instrumentów obserwacyjnych. Wyposażony w rozkładane panele słoneczne satelita przez maksymalnie około rok będzie aktywny na wysokości 500 km nad Ziemią.

  3. Lishui-1 – komercyjny CubeSat obserwacyjny, opracowany przez Zhejiang LiTong Electronic Technology.

  4. CAS-2T – studencki CubeSat 2U do amatorskiej komunikacji radiowej.

  5. Pina-2 – CubeSat kontrolowany przez Aerospace DFH.

 Rakieta Długi Marsz 11 ma wysokość 20,8 m oraz średnicę 2 m. Przy masie startowej na poziomie 58 ton może dostarczyć 350 kg ładunku na orbitę heliosynchroniczną o wysokości 700 km. Składa się z 4 stopni – 3 głównych na paliwo stałe i jednego pomocniczego na paliwo ciekłe.

Człon rakiety spadł w Mjanmie? 

Istnieje podejrzenie, że tajemniczy metalowy obiekt, który 10 listopada spadł w wiosce Lone Khin w górzystym rejonie Mjanmy (Birmy) to właśnie jeden ze zużytych członów rakiety CZ-11 wystrzelonej przez Chińczyków. Informacja ta nie została jednak na razie oficjalnie potwierdzona.

Dobę po starcie CZ-11 z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan miał miejsce kolejny lot orbitalny tym razem z wykorzystaniem rakiety Chang Zheng-2D. W jego wyniku w kosmos trafił satelita pogodowy Yunhai-1. 

Reklama

Komentarze

    Reklama