Reklama

SATELITY

Powstanie globalnej konstelacji 720 satelitów OneWeb coraz bliżej

  • Fot. Ministerstwo Obrony Białorusi
    Fot. Ministerstwo Obrony Białorusi

W rok po ogłoszeniu powstania światowej sieci 720 satelitów OneWeb do przesyłu internetu, zakończono wstępny przegląd projektu. Pierwszych 10 pilotażowych satelitów ma zostać wysłane na orbitę z wykorzystaniem rakiety Sojuz pod koniec 2017 roku.

Jak poinformował cytowany przez Space News Chief Operating Office firmy OneWeb Eric de Saintignon zakończono przegląd projektu budowy konstelacji One Web, a do końca sierpnia br. ma być znana pełnia lista podwykonawców. Sieć składać się będzie z 720 identycznych satelitów telekomunikacyjnych o stosunkowo niewielkich rozmiarach (waga ok. 150 kg, wymiary 1m x 1 m) które zostaną umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej. Całość konstelacji ma rozpocząć działanie pod koniec 2019 r, świadcząc, dla całego globu usługę dwukierunkowej transmisji internetu z prędkością do 50 Mb/s.

OneWeb Satellites jest spółką joint venture należącą w równych częściach do firm Airbus Defence & Space i OneWeb. Trzech głównych podwykonawców to MacDonald, Dettwiler and Associates Ltd. (MDA) z Kanady która ma dostarczyć pokładowe systemy antenowe, Sodern z Francji odpowiedzialny za technologię śledzenia gwiazd dostosowaną do potrzeb nowej konstelacji oraz Teledyne Defence z Wielkiej Brytani która dostarczy telekomunikacyjny sprzęt transmisyjny. O ogromnej skali przedsięwzięcia świadczą takie liczby jak 720 satelitów operujących w przestrzeni kosmicznej wraz z ok. 180 satelitami zapasowymi.

Projekt wymaga dostarczenia 15 tys. półprzewodnikowych wzmacniaczy mocy oraz konieczność montażu 540 tys. wkładek do płyt o strukturze plastra miodu. Ze względu na dużą skalę seryjnej produkcji jak na przemysł kosmiczny zastanawiano się nad powierzeniem części wytwórczej firmom motoryzacyjnym jednak zrezygnowano z pomysłu ze względu na zbyt małe zamówienie jak na standardy tego sektora. 

OneWeb satelita
Ilustracja: OneWeb.World

Aktualnie nad konstelacją OneWeb pracuje w pełnym wymiarze godzin 300 inżynierów oraz ok. 90 pracowników OneWeb. Szacowany koszt całego projektu wraz z stacjami naziemnymi to ponad 13,6 mld PLN, a cena pojedynczego satelity w produkcji seryjnej ma wynosić ok. 2 mln PLN. 

Pierwszych 10 pilotażowych satelitów ma zostać wystrzelone na niską orbitę okołoziemską za pomocą rakiety Sojuz pod koniec przyszłego roku. Początkowa produkcja satelitów konstelacji OneWeb będzie się odbywać w zakładach Airbus Defence & Space w Tuluzie, a następnie w Parku Przemysłowym niedaleko Kennedy Space Center na Florydzie w nowo wybudowanych zakładach Airbusa. Ma tam powstawać 15 satelitów tygodniowo.

Czytaj więcej: Seryjna produkcja satelitów OneWeb. Jeden egzemplarz w osiem godzin

Bezpośrednim konkurentem OneWeb Satellites jest Elon Musk wraz ze swoim projektem globalnej sieci kosmicznego internetu składającej się z monstrualnej liczby 4000 satelitów (liczba wszystkich znanych satelitów krążących wokół Ziemi jest szacowana na ok. 3 tys. egzemplarzy). W ubiegłym roku SpaceX ogłosił zamiar budowy zakładów produkcyjnych w Seattle w stanie Washington na potrzeby programu, jednak do tej chwili nie skonkretyzowano tych zamiarów.

Możliwe, że również polskie firmy oraz instytuty naukowe zdecydują się na udział w przedsięwzięciach realizowanych przez OneWeb Satellites lub SpaceX. Dobrym przykładem jest tutaj możliwość wykorzystania potencjału naukowo-technicznego Instytutu Fizyki Jądrowej  PAN w Krakowie - Centrum Cyklotronowe Bronowice, które oprócz świadczenia usług medycznych terapii protonowej, może zaoferować także komercyjne testy elektroniki napromienianie szybkimi wiązkami protonów, symulujących promieniowanie kosmiczne.

Piotr Boroń

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!