Reklama

Świat

Wniosek budżetowy Białego Domu. Niezadowolenie NASA

Autor. Ana Lanza / Unsplash

11 marca br. została opublikowana propozycja budżetowa prezydenta Stanów Zjednoczonych na 2025 r. Z dostępnych informacji wynika, że NASA jest niezadowolona z wniosku, a przyszłość zaproponowanej kwoty nie jest pewna. Sprzeciw wyraził również administrator NASA Bill Nelson. W kolejnych miesiącach wniosek będzie rozpatrywany przez Kongres Stanów Zjednoczonych.

Wniosek o budżet dla NASA zakłada łączną kwotę 25,383,7 mld USD, która jest wzrostem w stosunku do budżetu agencji, ustanowionego na bieżący rok o około pół miliarda USD. Według informacji podanych przez portal Spacenews.com, powołujący się na rozmowę administratora NASA z dziennikarzami, wynika to z wciąż obowiązującego porozumienia o pułapie zadłużenia.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że NASA nie powinna narzekać na propozycję jej budżetu. Warto jednak przyjrzeć się sprawie głębiej. W podobnym dokumencie na 2024 r. wnioskowano o około 27 mld USD, natomiast ostateczna kwota to niecałe 25 mld. Jak twierdzą eksperci, kwota zaproponowana na 2025 r. również może zostać finalnie pomniejszona. W ostatniej wypowiedzi stanowczy sprzeciw wyraził administrator NASA. Cięcia mogą wymusić podjęcie trudnych decyzji, dotyczących niektórych programów.

Reklama

Przyjrzyjmy się jednak szczegółom zawartym we wniosku. Obecnie najważniejszym programem NASA jest Artemis, którego cel to przywrócenie obecności człowieka na Księżycu i ustanowienie tam stałej placówki badawczej oraz bazy do dalszej eksploracji przestrzeni kosmicznej, w tym lotów na Marsa. Wniosek na 2025 r. zakłada przeznaczenie około 7,6 mld USD.

Kwota obejmuje około 1 mld USD na rozwój załogowej kapsuły Orion, 2,4 mld USD na rakietę SLS (Space Launch System), 817 mln USD na projekt stacji Gateway na orbicie Księżyca oraz blisko 1,9 mld USD na Human Landing System, który jest obecnie opracowywany przez firmę Elona Muska - SpaceX.

Autor. NASA

Kolejną kwestią są środki przeznaczone na funkcjonowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która swoją operacyjność ma zakończyć w okolicach 2030 r. Wniosek budżetowy na 2025 r. zakłada blisko 1,3 mld USD na podtrzymanie jej działania oraz prawie 1,9 mld USD na kosmiczne loty załogowe i cargo, w tym programy komercyjne.

Reklama

Wśród istotnych kwestii warto wymienić Mars Sample Return, do którego nie została przypisana proponowana kwota, a jedynie skrót TBD (ang. To Be Determined). Z programem pobrania próbek z Marsa i transportu ich na Ziemię jest związanych bowiem wiele kontrowersji, o których mogą Państwo przeczytać na naszym portalu.

Opisywany dokument dostępny jest tutaj.

Źródło: Spacenews.com / NASA / Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!