Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Lockheed Martin dostarczy US Air Force nowy pocisk hipersoniczny

Fot. USAF
Fot. USAF

Siły Powietrzne USA ogłosiły wynik zamówienia na wykonanie projektu i prototypu nowej generacji hipersonicznego pocisku manewrującego. Realizacją zlecenia wycenionego na kwotę 928 mln USD zajmie się koncern Lockheed Martin. Program ma pomóc US Air Force w dotrzymaniu kroku Rosji i Chinom w zakresie zaawansowanych prac nad samosterującymi rakietami naddźwiękowymi.

Zamówienie udzielone 18 kwietnia br. przez US Air Force spółce Lockheed Martin nie określa na tym etapie ani liczby, ani dokładnego terminu dostawy pocisków. Zakres zlecenia obejmuje natomiast zaprojektowanie, opracowanie inżynieryjne oraz integrację prototypów pocisku, wraz z ich testowaniem, logistyką i dostosowaniem do użycia z pokładu samolotów bojowych. Całkowitą wartość zamówienia określono na 928 mln USD.

W rywalizacji o wspomniane zamówienie Lockheed Martin pokonał dwóch pozostałych konkurentów. Choć Departament Obrony USA ostatecznie nie ujawnił innych uczestników przetargu, niemal rok wcześniej (lipiec 2017 roku) zaprosił do złożenia oferty jeszcze trzy inne spółki zbrojeniowe. Jedną z nich była firma Boeing, która może poszczycić się długą historią udanych prób i dostaw uzbrojenia hipersonicznego na rzecz Departamentu Obrony USA. Wśród pozostałych znalazły się jeszcze koncerny Raytheon oraz Northrop Grumman.

Komunikat o udzieleniu zamówienia zbiega się w czasie z niedawnymi deklaracjami urzędników Pentagonu, na czele z Michaelem Griffin’em, podsekretarzem ds. obrony i badań, otwarcie wzywającymi do ​​zwiększenia inwestycji w technologię hipersoniczną. Jest to związane z obawami dotyczącymi wysokiego tempa chińskich i rosyjskich postępów w rozwoju własnych pocisków naddźwiękowych. "Najbardziej znaczącym postępem naszych przeciwników jest chiński system nagłego konwencjonalnego uderzenia, który może dysponować już obecnie zasięgiem wielu tysięcy kilometrów" - przyznał Griffin na obradach Komisji Izby Reprezentantów ds. Sił Zbrojnych, podczas wysłuchania w dniu 17 kwietnia tego roku. „Z obecnymi systemami obronnymi, nie będziemy nawet w stanie na nie zareagować" – przyznał.

Hypersoniczne pociski charakteryzuje zdolność do lotu z prędkościami przekraczającymi, często znacznie, granicę Mach 5, czyli pięciokrotnej prędkości dźwięku. Taka broń, jeśli zostanie odpowiednio dopracowana, będzie zdolna do pokonania istniejących systemów obrony powietrznej i do nękania sił wroga na dalekich dystansach - znacznie poza linią frontu, skutecznie rażąc także cele silnie ufortyfikowane.

Reklama

Komentarze

    Reklama