Reklama

Systemy Nośne

Porażka Chin. Nieudana misja księżycowa

Autor. NASA

Chińska Republika Ludowa przeprowadziła start systemu nośnego Chang Zheng 2C (Długi Marsz 2C), którego celem było wyniesienie nowych urządzeń w kierunku orbity Księżyca. Misja zakończyła się niepowodzeniem.

W ostatnich dniach Państwo Środka podjęło próbę wyniesienia ładunków na orbitę naturalnego satelity Ziemi. Z dostępnych informacji wynika, że misja, do której został wykorzystany system nośny Chang Zheng 2C, zakończyła się niepowodzeniem, ze względu na nieoczekiwaną anomalię w trakcie lotu. Problem techniczny dotyczył górnego stopnia rakiety (Yuanzheng-1S), który nie zdołał dotrzeć do docelowej orbity.

Reklama

Jak wynika z dostępnych informacji, chińskie satelity opisywanej misji niedługo spłoną w ziemskiej atmosferze. Xinhua nie podała żadnych szczegółów na temat charakteru satelitów, nie informowano wcześniej o planach ich wystrzelenia, a także o ich dokładnym przeznaczeniu. Obecnie wiemy, że były to jednostki o oznaczeniu DRO-A i DRO-B i przeznaczeniu komunikacyjno-nawigacyjnym. Miały współpracować z satelitą DRO-L, który znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

Celem ich wystrzelenia było testowanie technologii wspomagającej poprawne działanie urządzeń umieszczanych na orbicie Księżyca, a dokładniej na tzw. wysoce wstecznej orbicie księżycowej (ang. Lunar Distant Retrograde Orbit; DRO). Była ona testowane przez Państwo Środka już wcześniej, podczas misji Chang’e 5 w 2022 r. Została również wykorzystana podczas misji Artemis I, dokładniej w locie kapsuły Orion. Zwróćmy jednak uwagę, że obie misji zakończyły się sukcesem. Tym razem Chiny muszą pogodzić się z porażką.

Reklama

Cały czas jednak na LEO znajduje się satelita DRO-L, który będzie potrzebny do planowanej na bieżący rok misji Chang’e 6, której celem jest pobranie i transport na Ziemię próbek księżycowego regolitu z niewidocznej (z perspektywy naszej planety) strony Srebrnego Globu. W tejże misji zostanie wykorzystany satelita przekaźnikowy Queqiao-2, którego wyniesienie zaplanowano na 20 marca br., a zatem wcześniej niż główna sonda misji.

Obecny rok może być rekordowym dla Chin pod względem przeprowadzonych startów swoich rodzimych rakiet nośnych. Państwo Środka planuje wykonać około 100 wystrzeleń, z których najważniejszym będzie wspomniane rozpoczęcie misji Chang’e 6. Sprowadzenie księżycowego materiału z przeciwnej strony Księżyca będzie osiągnięciem, którego nie dokonało do tej pory żadne inne państwo. Dla naukowców będzie to stanowiło również kamień milowy w kwestii badań i nauk o Księżycu

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!