Reklama

Polska

Podsekretarz Stanu w MNiSW o polskim prawie kosmicznym [Space24.pl TV]

  • Dr Piotr Dardziński, fot. MNiSW

Prawo kosmiczne to jest bardzo dobry przykład właśnie tego, w jakim stopniu prawo powinno być zsynchronizowane z rzeczywistością. Nie było sensu tworzenia regulacji prawnych, wtedy gdy sektor kosmiczny właściwie jeszcze w Polsce nie istniał - mówił w rozmowie ze Space24.pl dr Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Po przystąpieniu Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej ta dynamika wzrostu sektora jest bardzo duża, wobec tego pojawiła się potrzeba regulacji prawnych. Powinniśmy regulować tam, gdzie są potrzeby - podkreślił przedstawiciel MNiSW.

Jak zaznacza Wiceminister Piotr Dardziński wynika to z trzech ważnych elementów, wśród których znajdziemy: ogólne zasady wysyłania obiektu w przestrzeń kosmiczną, warunków, jakie powinny spełniać te obiekty i kwestia odpowiedzialności za ewentualne szkody, jakie te obiekty mogą wytworzyć.

Bardzo dobry moment, to jest właściwy moment na to, żeby zastanowić się nad polskimi regulacjami prawnymi. W prawie komicznym, które z natury rzeczy jest nie tyle globalne, co po prostu kosmiczne, istnieją regulacje, które są regulacjami międzynarodowymi i duża część krajów większość swojego prawodawstwa opiera raczej na konwencjach, na umowach, które są związane z regulacjami międzynarodowymi - mówił dr Dardziński. 

Zaznaczył również, że wiodącą rolę w przygotowaniach regulacji ma Ministerstwo Rozwoju. Jego zadaniem jest wykonanie pierwszego kroku, czyli stworzenie krajowych rejestrów obiektów kosmicznych. Chodzi więc przede wszystkim o to, by uporządkować to, co mamy i będziemy mieli w kosmosie. 

Takie regulacje mają być według dr Dardzińskiego korzystne dla przemysłu kosmicznego, przedsiębiorców czy inwestorów. Jest mnóstwo technologii, których dzisiaj używamy i które są uzależnione od tego, co się dzieje w kosmosie. Tutaj to zainteresowanie tego sektora komercyjnego, sektora prywatnego, sektora przedsiębiorców będzie coraz większe - podkreślił przedstawiciel MNiSW, mówiąc o tym, kto potrzebuje przygotowywanych uregulowań. 

To jest historyczny moment. Mamy studentów, mamy profesorów, którzy zaczynają się zajmować tymi badaniami - mówił dr. Dardziński. Istnieje więc już grupa naukowców, którzy zajmują się tym prawem kosmicznym, które w przyszłości ma być istotnym elementem całego systemu prawnego. Regulacje dotyczące kosmosu, jak zaznacza wiceminister, będą zapewne znajdować się w prawie dotyczącym całkiem innych dziedzin, gdyż bez tej łączności kosmicznej nie będziemy w stanie się utrzymać.  

Czytaj też: Dardziński: Pożądane jest powstanie dużej firmy kosmicznej w Polsce [Wywiad]

  

Reklama

Komentarze

    Reklama