Reklama

Polska

Pięć drużyn z Polski wystartuje w URC

Łazik, który zwyciężył w zawodach European Rover Challenge 2016. Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl
Łazik, który zwyciężył w zawodach European Rover Challenge 2016. Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

Pięć zespołów z Polski zakwalifikowało się do udziału w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge, które odbędą się od 1 do 3 czerwca na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych. Do rywalizacji ma przystąpić 36 zespołów z siedmiu krajów.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Studenckie łaziki mają do wykonania szereg zadań. Będą musiały np. pobrać próbki gruntu do analiz, zebrać umieszczone na polu narzędzia, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu, pokonać trudno dostępne wzniesienia terenu.

Do udziału w zawodach, które będą rozgrywane między 1 a 3 czerwca, zgłosiła się rekordowa liczba 82 drużyn z 13 krajów. Amerykańscy sędziowie po tzw. Critical Design Review, czyli szczegółowym przeglądzie projektów technicznych łazików, wyłonili 36 zespołów, które wezmą udział w zawodach. Wśród nich znalazło się pięć zespołów z Polski.

W zawodach URC Polskę będą reprezentowały zespoły: University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego, PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, Raptors z Politechniki Łódzkiej oraz dwa zespoły z Wrocławia: Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej i Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Najwięcej drużyn - aż 14 - będzie reprezentowało Stany Zjednoczone. W zawodach zmierzy się też m. in. sześć zespołów z Bangladeszu, pięć z Kanady i cztery z Indii.

Zespoły z polskich uczelni w konkursie uczestniczą od 2009 roku. Pierwszy sukces osiągnięto w 2011 roku, wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.

W 2015 oraz ponownie w 2016 r. w zawodach URC zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama