Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Uczniowie z Warszawy budują satelitę. Unikalny projekt

Autor. Eye-In-The-Sky Team

Jak co roku, odbywa się konkurs CanSat organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Jego celem jest zbudowanie mini-satelity wielkości puszki, który ma opadać na spadochronie z wysokości kilku kilometrów. Każdy z zespołów musi zrealizować dwie misje: podstawową (wspólną dla wszystkich uczestników konkursu) i dodatkową, którą każda ekipa wymyśla samodzielnie – to ona stanowi główny element rywalizacji.

Jeden zespół tegorocznej edycji konkursu szczególnie wyróżnia się spośród innych – zespół Eye-In-The-Sky, czyli grupka uczniów 2SLO imienia Pawła Jasienicy w Warszawie maksymalizuje wykorzystanie potencjału konkursu, używając własnej sieci neuronowej do wykrywania ludzi w górach. Działanie puszki nie jest skomplikowane.

Reklama

Jak możemy dowiedzieć się z opisu projektu, kamerka na dole konstrukcji, przymocowana do gimbala, skanuje ziemię pod puszką miejsce przy miejscu, wykonując zdjęcia. Zdjęcia przepuszczane są przez sieć neuronową zaimplementowaną na Raspberry Pi i akcelerator AI. Program ten wykrywa ludzi, a następnie na podstawie współrzędnych pixeli wyznacza współrzędne geograficzne znalezionego człowieka i wysyła je drogą radiową do stacji naziemnej.

Schemat etapów lotu satelity zespołu Eye-in-the-Sky
Schemat etapów lotu satelity zespołu Eye-in-the-Sky
Autor. Eye-in-the-Sky

Równocześnie wykonywana jest misja podstawowa, czyli pomiar temperatury oraz ciśnienia w środku puszki – te dane także przesyłane są na ziemię. Obecnie uczniowie domykają tworzenie pierwszego prototypu. Zbudowali już cały układ elektroniczny, wytrenowali sieć neuronową, a także ukończyli prace nad stacją naziemną, która za pomocą specjalnej aplikacji będzie na żywo przetwarzać dane.

Jak podkreśla zespół Eye-In-The-Sky, projekt ma bardzo szeroki potencjał zastosowania. Dzięki systemowi wykrywania ludzi, może okazać się przydatny w terenie wysokogórskim, gdzie gęstość powietrza nie pozwala na lot dronem, a także na pustyniach, czy otwartych wodach. Sieć neuronowa została przetrenowana na szerokim zbiorze danych (prawie 10 000 zdjęć), co pozwala na jej wszechstronne zastosowanie w różnych warunkach terenowych.

Reklama

Następnym etapem projektu jest wysłanie raportu FDR, na podstawie którego zespół może zostać dopuszczony do finału. Wówczas, po opuszczeniu puszki z rakiety na finale, zostanie przeprowadzona prezentacja wyników przez wszystkie drużyny – najlepszy zespół wygra konkurs i pojedzie na międzynarodowy finał w Niderlandach.

Więcej informacji na temat projektu i zespołu można znaleźć na stronie.

Źródło: Eye-In-The-Sky

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!