Reklama

SATELITY

Nowy satelita w indyjskiej konstelacji nawigacyjnej

Fot. ISRO
Fot. ISRO

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) wprowadziła pomyślnie na orbitę okołoziemską kolejnego satelitę rodzimego systemu nawigacji satelitarnej IRNSS. Działający od 2016 roku indyjski odpowiednik GPS doświadczył już w pierwszym roku swojej służby dwukrotnej utraty zasobów, najpierw w wyniku awarii jednego z aktywnych satelitów, a później za sprawą nieudanej operacji wystrzelenia jego zamiennika. Stan ten udało się zmienić dopiero 12 kwietnia br. wraz ze startem rakiety nośnej PSLV-XL.

Lot nowego indyjskiego satelity nawigacyjnego, IRNSS-1I, rozpoczął się nad ranem 12 kwietnia br. o godz. 04:34 czasu lokalnego. Miejscem startu był ośrodek lotów kosmicznych Satish Dhawan na wyspie Sriharikota. Wystrzelony w ramach misji PSLV-C41 pojedynczy ładunek został z powodzeniem wprowadzony na przypisaną orbitę transferową (sub-GTO) o parametrach pułapu 284 x 20,650 km i inklinacji 19,2 stopnia. Docelowo satelita zajmie pozycję na orbicie geosynchronicznej (blisko 36.000 km nad Ziemią) o odchyleniu równikowym rzędu 29 stopni.

Startowa faza misji zakończyła się po 19 minutach i 20 sekundach od odpalenia rakiety, w momencie odłączenia satelity od szczytowego segmentu pojazdu. Wcześniej jednak bacznie przyglądano się procedurze zrzucenia osłony aerodynamicznej chroniącej ładunek satelitarny, której awaria w sierpniu 2017 roku doprowadziła do niepowodzenia misji satelity nawigacyjnego IRNSS-1H. Przyczyną było wówczas zablokowanie systemu automatycznego rozłożenia owiewki, która uniemożliwiła w konsekwencji osiągnięcie zaplanowanej trajektorii przez satelitę.

IRNSS-1I trafił zatem na orbitę jako dziewiąty ze wszystkich wystrzelonych dotąd instrumentów systemu IRNSS (Indian Regional Navigation Satellite System), choć do konstelacji wejdzie jako siódmy sprawny komponent. Satelita przejmie zadania niesprawnego IRNSS-1A, który doświadczył awarii całego układu zegarów atomowych. Do zachowania pełnej operacyjności indyjski system potrzebuje docelowo sześciu aktywnych satelitów, przy czym dysponuje również dodatkowym siódmym, rezerwowym instrumentem. Spośród satelitów pozostających w stanie operacyjnym, trzy znajdują się na orbicie geostacjonarnej, a cztery na odchylonej orbicie geosynchronicznej.

Satelita IRNSS-1I stanowi drugi z czterech zapasowych satelitów nawigacyjnych ISRO, które pozostawiono w ziemskiej rezerwie sprzętowej na wypadek awarii. Ma kształt sześcianu o boku blisko 1,5 m i posiada masę rzędu 1.425 kilogramów. Zgodnie ze specyfikacją, zaopatrzony jest w trzy rubidowe zegary atomowe i aparaturę nawigacyjną pracującą w paśmie L5 oraz S. Podobnie jak w przypadku satelitów systemu Galileo, zegary obsługujące instrumenty IRNSS produkowane są przez szwajcarską firmę SpectraTime.

Dostawa satelity IRNSS-1I była zarazem 43. udanym lotem rakiety nośnej PSLV, a 20. w jej ciężkiej wersji "XL". Indyjski system nośny w tej konfiguracji składa się z czterech segmentów napędowych. Rakieta w całej okazałości mierzy ponad 44 m długości i dysponuje masą startową 321 ton.

Reklama

Komentarze

    Reklama