Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Badanie powstania Księżyca pozwala lepiej poznać egzoplanety

Fot. NASA/Goddard Space Flight Center Scientific Visualization Studio
Fot. NASA/Goddard Space Flight Center Scientific Visualization Studio

Analiza wody znalezionej na naturalnym satelicie Ziemi pokazuje, że ta cenna substancja była obecna na planecie już przed jego powstaniem. Odkrycie sugeruje też, że na pozasłonecznych planetach woda może występować częściej, niż sądzono.

Zespół z Open University, na łamach pisma „Science Advances” przekonuje, że woda była obecna na Ziemi na wczesnym etapie jej ewolucji i przetrwała zderzenie z inną planetą, które nastąpiło ok. 100 mln lat po utworzeniu się Układu Słonecznego.

W czasie kolizji, jak się uważa, dwie planety połączyły się z sobą, tworząc jedną z towarzyszącym jej satelitą – Księżycem.

Aby sprawdzić, co się wtedy stało z wodą, naukowcy skorzystali z początkowych dokonań amerykańskiego programu kosmicznego. Porównali w nim skład izotopowy tlenu obecnego w skałach przywiezionych w trakcie misji Apollo ze skałami pobranymi z dna ziemskich oceanów.

Okazało się, że tlen obecny w wodzie na Księżycu i na Ziemi jest niemal identyczny. Oznacza to, że dwie zderzające się planety dokładnie zmieszały swój materiał. Wynik pokazuje też, że większość ziemskiej wody była obecna na planecie przed kataklizmem, a tylko minimalna jej ilość mogła przybyć na Ziemię później.

Ponieważ woda jest tak kluczowym składnikiem niezbędnym życiu, słusznie postrzegamy ją jako cenną. Nasze badanie pokazuje, że woda jest także wyjątkowo odporna i może przetrwać nawet katastroficzne zderzenie dwóch planet.

dr Richard Greenwood, kierownik projektu

Co istotne, podobne kataklizmy, jak się sądzi, spotykają także planety w dalekich systemach. Odkrycie pokazujące, że może ona przetrwać takie zdarzenie oznacza więc, że prawdopodobnie występuje na powierzchni egzoplanet częściej, niż można było zakładać.

„Jeszcze bardziej fascynujące jest to, że ponieważ zaobserwowany proces zadziałał w przypadku Ziemi i Księżyca, musi działać także na planetach poza naszym Układem Słonecznym. Egzoplanety zawierające wodę na powierzchni mogą więc być dużo częstsze niż sądzono. A gdzie jest woda, tam także może istnieć życie” - dodaje badacz.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama