Łączność satelitarna dla systemu rozpoznania NATO

15 listopada 2016, 13:59

Przedsiębiorstwo GovSat, należące do Luksemburga oraz operatora satelitarnego SES, zapewni Sojuszowi Północnoatlantyckiemu bezpieczną komunikację satelitarną dla zastosowań militarnych oraz cywilnych. Pierwszy satelita GovSat znajdzie się na orbicie w 2017 r.

Koncern SES, notowany na giełdach w Paryżu i Luksemburgu, jest jednym z największych na świecie operatorów satelitów. Posiada m.in. ponad 50 satelitów na orbicie geostacjonarnej oraz zarządza 12 urządzeniami na średniej wysokości orbicie okołoziemskiej. Wspólnie z rządem Luksemburga, w formie partnerstwa publiczno-prywatnego, SES kontroluje przedsiębiorstwo GovSat, którego celem jest oferowanie przepustowości do bezpiecznej komunikacji za pośrednictwem satelitów dla rządów i instytucji.

GovSat-1
Artystyczna wizja satelity GovSat-1. Ilustracja: SES

Kilka dni temu władze SES podały do wiadomości publicznej, że GovSat będzie realizował długofalowe zamówienie dla NATO, polegające na zapewnieniu infrastruktury i obsługi do bezpiecznej komunikacji satelitarnej w paśmie Ku. Owe usługi będą przez Sojusz wykorzystywane na rzecz bezzałogowych samolotów nadzoru powietrznego Global Hawk. Stanowią one istotną część programu NATO Alliance Ground Surveillance – AGS.

AGS składa się z elementów powietrznych oraz naziemnych i zapewnia państwom Sojuszu kontrolę nad znacznymi obszarami lądowymi oraz morskimi, realizowaną niemalże w czasie rzeczywistym. System będzie można wykorzystywać do wpierania wojsk lądowych, kontroli granic, zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi, zwalczania terroryzmu, a także zarządzania kryzysowego i koordynowania pomocy w rejonach klęsk żywiołowych. Wśród państw-uczestników projektu NATO AGS znajduje się m.in. Polska.

Usługi oferowane przez GovSat na rzecz Sojuszu Północnoatlantyckiego będą w dużej mierze realizowane przez istniejące satelity należące do SES. Pierwszy satelita reprezentujący już stricte GovSat, pod nazwą GovSat-1, ma zostać wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w czwartym kwartale 2017 r. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Anuluj