Reklama

Polska

Konferencja Near Space pod patronatem POLSA i CBK PAN

  • fot. http://www.telespazio.it/

Konferencja Near Space odbędzie się w dniu 16 kwietnia 2016 r. w Toruniu. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Copernicus Project oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Patronatu konferencji udzieliły: Polska Agencja Kosmiczna POLSA, Centrum Badań Kosmicznych PAN, MEN, MNiSW oraz Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski. Polski program Near Space rozpoczął się w 2005 roku. W jego ramach każdego roku odbywa się kilka startów balonów stratosferycznych oraz rakiet, które osiągają coraz wyższy pułap i gromadzą coraz więcej danych o środowisku w najbliższym otoczeniu Ziemi. 

Konferencja Near Space, która odbędzie się w dniu 16 kwietnia br. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu ma być forum wymiany wiedzy i doświadczeń. Oprócz prelekcji przewidziane są także warsztaty dla uczniów, studentów, nauczycieli oraz sympatyków tematyki badań najbliższego otoczenia Ziemi. Organizatorzy przewidują, że w wydarzeniu weźmie udział ok. 660 uczestników. 120 osób przewidzianych jest w bloku referatów, natomiast 540 osób, w tym dzieci, młodzież i dorośli w trzech tematycznych warsztatach. 

Wśród zgłoszonych uczestników są studenci z kół naukowych Politechniki Warszawskiej (SKA), Politechniki Wrocławskiej (FREDE) i Politechniki Gdańskiej (SmILE), ponadto pracownicy naukowi UMK, w tym Wydziału Fizyki oraz  nauczyciele ze szkół średnich  z Warszawy, Bydgoszczy, Torunia i Płocka.

Swój udział zgłosili także uczestnicy projektu „Pan Stanisław czyli szkoła w Kosmosie” czyli nauczyciele oraz uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Lęborku oraz Gimnazjum nr 4, I LO i ZSP nr 1 w Słupsku. Wśród prelegentów przewidziani są m.in. dr Agata Kołodziejczyk (ESA), Tomasz Kozar (Microsoft Polska), dr Marcin Stolarski (CBK PAN), Adam Ustynowicz (reżyser) oraz Maciej Jakimiec (Prezes Fundacji Copernicus Project). Dr Marcin Stolarski będzie przewodniczył poszczególnym panelom konferencji. 

Więcej informacji o konferencji można znaleźć pod linkiem.

Początek badań najbliższego otoczenia Ziemi przypada na rok 1967. Był to projekt Fińskiej Ligi Krótkofalarskiej, która wystrzeliła kapsułę Ilmari. Zawierała ona eksperyment ze sprzętem krótkofalarskim i była unoszona przez balony wypełnione helem. Polski program Near Space rozpoczął się w 2005 roku i od tego czasu rozwija się bardzo dynamicznie. Każdego roku odbywa się kilka startów balonów stratosferycznych oraz rakiet, które osiągają coraz wyższy pułap i gromadzą coraz więcej danych o otaczającym nas środowisku. W badaniach tych biorą udział studenci polskich uczelni technicznych, którzy obecnie mają dostęp również do programów organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną np. REXUS/BEXUS. Finalistą ubiegłorocznej edycji był zespół z Politechniki Wrocławskiej z projektem FREDE. W tegorocznej edycji biorą udział dwa zespoły: BuLMA z Politechniki Warszawskiej oraz DREAM Project z Politechniki Wrocławskiej.

Czytaj też: Polskie zespoły biorące udział w programie REXUS/BEXUS w Szwecji

W ubiegłym roku zespół JADE reprezentujący Uniwersytet Jagielloński, Politechnikę Wrocławską oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny przy wsparciu i udziale zespołu Copernicus Project uzyskał pierwsze miejsce w kategorii na najlepszy eksperyment naukowy w Global Space Balloon Challenge.

PG

 

Reklama

Komentarze

    Reklama